750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Çocuklarda Demir Eksikliği

Nefesini saydığımız, her lokmasındaki vitamini hesapladığımız çocuklarımızın üzerine titresek de normalmiş gibi görünen ve bazen çok da mühim görmediğimiz bazı problemler, çocuklarda kansızlık sorunu olduğunun habercisi olabiliyor.

Aslında annede çok ağır anemi olmadıkça zamanında doğan sağlıklı bebeklerde yeterli demir deposu vardır ve ilk 6 ayda demir eksikliği anemisi gelişmez. Fakat 6. aydan sonra bu demir deposuna dışarıdan takviyelerin başlaması gerekir. Demir eksikliği anemisinin temel nedeni hızlı büyümeyle birlikte beslenmede tercih edilen besinlerdeki demirin yetersiz bulunması ve süt ağırlıklı beslenmedir. İkiz ve daha fazla çoğul doğumlarda ve erken doğumlarda ise demir eksikliği olma olasılığı ise maalesef daha fazladır.

Belirtileri neler;

Huzursuzluk, iştahsızlık, çok uyuma, halsizlik ve çabuk yorulma, solukluk, huzursuzluk ile kendisini belli ediyor ve kalp hızında artma, kabızlık, kilo kaybı, büyüme geriliği, davranış ve bilişsel fonksiyonlarda gerileme gibi tüm sistemleri etkileyen belirtilerle kendisini gösteriyor. Bebeğinizde bu belirtiler var ise doktorunuza görünmenizde fayda var.

Çocuklarda Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Demir eksikliği, tedavi edilmediğinde büyük sorunlara yol açsa da tedavisi oldukça basittir. Ağızdan demir ilacı verilmesi ile tedaviye başlanır. 2 ay sonra çocuk normale döner ancak demir depolarının doldurulması için uzun bir süre daha demir tedavisi uygulanır. Bu tedavi bir yıla kadar çıkabilir. Bebeklerde şurup ya da damla yoluyla ilaç verilir.

Tedavi sonlandırılsa dahi düzenli aralıklarla testler yapılmalı ve demir rezervleri kontrol edilmelidir. Böylelikle bebeğinizin büyüdüğünde daha büyük sorunlarla karşılaşmasını önlemiş olursunuz.

Önerimiz;

Bebeğiniz 6 aydan küçük ise yalnızca anne sütü ile beslemelisiniz. Anne sütündeki olağanüstü değerler, bebeğinizin demir rezervlerinde oldukça etkilidir. Eğer anne sütü veremiyor iseniz demir içeren mamalar ile bebeğinizi besleyebilirsiniz. 6. aydan itibaren ek gıdalara başlayabilirsiniz. Bebeğinizin yaşı ilerledikçe baklagiller, yeşil yapraklı sebze, kırmızı ve beyaz et, karaciğer gibi demirden zengin besinler içeren yedirmeniz demir rezervinin artmasında çok etkili ve önemlidir. Demir emilimini artıran portakal, domates, limon gibi C vitamini içeren gıdaları da unutmamanızda fayda var.

Yorumunuzu bırakın