750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARA SORUN ÇÖZME YETİSİNİ NASIL KAZANDIRIRIZ?

Anne baba olmak kadar güzel, anlatılmaz bir duygu yok, elbette. Kokusu, gülüşü, uyuyuşu, konuşması, her şeyiyle ayrı bir dünyanın içine çekerler anne babaları. Bu dünya öyle büyülü, öyle vazgeçilmezdir ki, çocuğumuzu her şeyden korumak, yolundaki tüm pürüzleri kaldırmak hatta oluşmadan engellemek gibi bir misyon ediniriz, zamanla.

Anne babaların en çok yaptığı hatadır bu, farkında olmadan. İyilik yaptıklarını düşünüp çocuğun herhangi bir problemle karşı karşıya kaldığında bocalaması, hatalar yapması anlamına gelir.

Çocuklarımızın küçük yaşlarda en çok karşılaştığı sorunlar kıskançlık, öfke kontrolü, akranlarıyla karşılaştığı zorbalık, ders çalışamamak gibi konulardır. Bu sorunları çözebilmek için kendi metotlarını oluşturamadı ise sorun çözme yetisi eksik kalmış demektir.

Peki, sorun çözme problemi yaşayan çocuklarımıza nasıl davranmalıyız?

Çocuklar doğduğu anda hayatı nasıl yorumlaması gerektiğini bilemezler, dolayısıyla yaşamı, çevreyi, aileyi, insanlığı ve pek çok olguyu nasıl yorumlaması gerektiğini öğrendiği yer aile ortamıdır. Hayatı doğru yorumlamayı, hayatın sadece 2 renkten oluşmadığını, ara tonların da olduğunu öğretmemiz gerekir. Hata yapmanın doğal olduğunu, her hareketinin sonucunun başarılı bir şekilde bitmesi gerekmediğini, önemli olanın yapılan hatayı yorumlamak ve karşılaşılan benzer durumlarda aynı hatayı tekrarlamamaya dikkat etmek olduğunu anlatabilmeliyiz.

Örneğin; çocuğunuzla birlikte bir oyun oynarken sırf onu mutlu etmek için yenilmek doğru değildir. Oyunların sonucunun “kazanan – kaybeden “olarak yorumlanmaması gerektiği anlatılmalıdır. Önemli olan “kaybeden olmadığı, keyifli zaman geçirmenin ön planda olması gerektiği” dir. Çocuk, ancak bu şekilde bir düşünce ile olumlu bir bakış açısına sahip olabilir.

Her şeyi onun yerine çözmekten vazgeçin, karşılaştığı sorun hakkında cesaretlendirici ve düşünmeye sevk edici konuşmalar yaparak çözümü bulmayı ona bırakın.

Anne baba arasındaki sorunların çocuğun yanında çözmeye çalışmak büyük bir hatadır, ebeveynleri arasındaki sorunların çözülemediğini görecek ve sorunların çözülebilme inancını yitirecektir.

Anne baba olsanız da çocuğunuzdan öğreneceğiniz çok şey var, üstelik anne baba olmanız her zaman haklı olacağınızı da göstermez, çocuğunuzu dinlemeyi öğrenmeniz ve görüşlerine saygı duymayı başarmanız gerekir.

Mutlu yarınlara!

Yorumunuzu bırakın