750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARA DOĞRU YEME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Bebekliğin bitimiyle başlayan erken çocukluk döneminde kazandırılan birçok alışkanlık yaşam boyu devam etmektedir. Bu dönemde çocuğa alıştırılması gereken en önemli şeylerin başında doğru ve sağlıklı yeme alışkanlığı gelmelidir.

Çocuğunuza kazandırmayı düşündüğünüz doğru beslenme kurallarına sizin de ihtiyacınız varsa bunu fırsata çevirebilir, sizde yanlış beslenme şeklinden kurtulabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi çocuklara öğretmek istediklerinizi sözle değil onlara rol model olarak öğretmek en etkili yoldur. Çocukların önünde yemek seçer, sağlıksız gıdalarla beslenirseniz, siz istediğiniz kadar çocuğunuza onu yeme, bunlar sağlıksız diye uyarın inanın hiç fayda etmeyecektir. Çocuğunuzun her konuda olduğu gibi yemek yeme konusunda da doğru rol modellere ihtiyaçları vardır.

Ebeveynler olarak sizler, fırsat bulduğunuz her zaman çocuğunuzla birlikte yemek yemeyi hayatınıza kural olarak koymalısınız, günde en az bir sefer tüm aile masada toplanmaya çalışmalısınız.

Doğru beslenme konusunda yapabileceklerinizin başında çocuğunuza geniş ve sağlıklı ürün yelpazesi sunmanız gelmelidir. Sağlıklı içeriklerle oluşturulmuş çeşidi bol ve dengeli besinler ile gelişimini sürdürmesi çok önemlidir. Belki başlarda bazı yemeklere karşı tepkili olabilirler ama farklı sunumlarla kabullenmelerini sağlayabilirsiniz. Beslenmesinde gerekli tüm besinleri masada bulundurarak seçimi kendisine bırakmalısınız. Kendi seçimi olduğundan itiraz etmeyecek ve böylelikle dengeli beslenmesini sağlamış olacaksınız. Yeni yemekleri kabullenmesi için ona zaman tanıyarak deneyim kazanmasına izin vermelisiniz. Sonunda takdirlerinizle ve rol modelliğinizle doğru beslenme alışkanlığı elde etmede önemli bir aşama kaydedecektir.

Bir yaşından sonra masada ona da yer vermeli, onun kendi yemeğini yemesine fırsat tanımalısınız. Kaşık kullanmayı öğrenirken etrafa yemek sıçratmasına gözlerinizi yumarak destek vermelisiniz. Öğrenme faaliyetleri aşamasında göstereceğiniz sabır onların deneyimlerini arttırarak daha çabuk öğrenmesine vesile olacaktır. Yemeği ağzının dışında her yerde olabilir😊

Sağlıklı beslenme şeklini bir yaşam modeli haline getirebilmesi için en uygun dönem olan erken çocukluk dönemini ebeveynler olarak iyi değerlendirmeli, çocuğunuzun doğru yeme alışkanlığını kazanmasında belirleyici olmalısınız.

Yorumunuzu bırakın