750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLAR HANGİ YAŞTA, HANGİ SPORU YAPMALI?

İnsanın sporla iç içe olması, düzenli spor yapma alışkanlığı kazanması için çocuk yaşlarda spor kültürünü kazanması gerekir. Çocuklukta spor yapma alışkanlığı kazanan kişinin sporu, hayatına dahil etmesi ve yaşam biçimi haline getirmesi daha kolaydır. Bunun için ailenin çocuğunu spora yönlendirmesi, bizzat kendilerinin de spor yapıyor olması ya da spor kültürlerinin olmasıyla zemin kazanır.

Çocuklar sporu eğlenceli bir aktivite olarak görürler. Anne babayla birlikte yapılan sporların eğlenceli halde yapılması çocuğu spora yönlendirecektir.

Spor bireysel ya da takım halinde yapılan bir eylem olduğuna göre, çocuğun hangisini yapması konusunu yönlendirirken, onun isteği, yeteneği ve ilgisi ön planda tutlmalıdır. Onu istemediği veya ilgi duymadığı sporu yapmaya zorlamak tam aksi tepki vermesine neden olur.

Çocukların spor seçimi yapmasında bulunduğu dönem etkilidir ve yaşı ilerledikçe tercihi değişebilir. İki yaşında yaptığı spor egzersizden ileri gidemezken, dört yaşından sonra yeteneği ve ilgisi yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Yedi yaşından sonra ise takım ile yapılan spor ya da bireysel olarak yapılan sporu mu tercih edeceği belli olmaya başlar.

Spor çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini doğrudan etkiler. Gelişmekte olan kaslarının, güçlü olmasına, kemik yapısında kemik özgül ağırlığının ve bağ dokularının esnekliğinin artmasına bunun da dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dirençli olmasına katkısı son derece büyüktür. Düzenli yapılan spor, bedenin fiziksel uygunluğunu ve dayanma gücünü ve buna bağlı olarak iç organların işlevlerini geliştirir.

Spor yapan çocukların, ileride olası kalp damar, diyabet ve solunum yolları hastalıklarına yakalanma olasılığı azalır. Fizksel olarak bedeni, değişen koşullara daha çabuk adepte olur.

Spor yapmak çocuğun kişilik gelişimi içinde son derece olumlu etki yapan bir faktördür. Ruh sağlığının ve hayattan keyif almasının anahtarlarından biridir spor.

Çocuklar hangi yaşta hangi sporları yapabilir?:

2-3 Yaş arasında: Dans, koşu,yürüyüş.

4-6 Yaş arasında: Yüzme, dans etme, jimnastik,ip atlama,üç tekerlekli bisiklete binme.

7-10 Yaş arasında: Futbol, voleybol, yüzme, hentbol, bisiklet, tenis,jimnastik, basketbol.

10 Yaş ve sonrası: Daha önceki yaşlarda başladığı sporları daha disiplinli halde yaparak organize olur. Bu yaştan sonra güreş, kürek çekme, tekvando ve karate de yapabilir.

Sağlıklı ve mutlu yıllara!

Yorumunuzu bırakın