750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİ OYUNCAKLAR

Çocuklar için oyuncak seçimi gerçekten de önemli bir konudur. Yaşı, gelişimi, kişisel özellikleri göz önünde bulundurularak seçilen oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, ona zarar vermeyecek olanları seçmektir. Alınan oyuncakla oynarken batma yutma zehirlenme gibi tehlikelerle maruz kalmamasına özen göstermek gerekir.

Peki tehlike yaratabilecek oyuncak türleri neler olabilir?

  • Balonlar: Çocuğunuz balonla oynadığı sırada patlayabilir . Korkusunun yanısıra parçalanan balon parçalarını yutabilir, parçalar nefes borusunu tıkayabilir. Bu sebepten dolayı 6 yaş altı çocuklar için uygun değildir.
  • Manyetik kitler: Mıknatıslı toplardan oluşan manyetik oyun kitleri 10 yaş üzeri çocuklar için uygundur. Toplar boğazına kaçabilir. Her ne kadar üzerinde 4 yaş ve üzeri için yazsa da siz tedbiri elden bırakmayıp daha öncesinde çocuğunuza bu tür oyuncaktan uzak tutun.
  • Stres çarkları: Son zamanlarda oynanması hızla yaygınlaşan stres çarkı tehlikeli bir oyuncak türü olup, çeşitli yaralanmalar ve ruhsal olarak da konsantrasyon eksikliğine neden olabilmektedir.
  • Oyuncak tabancalar: Oyuncak tabancalar her şeyden önce şiddet algısı yaratması nedeniyle tercih edilmemesi gerektiğinden başka, mesafesi iyi ayarlanmadığında su tabancası gibi çeşitlerinde çocuğun yüz ve göz gibi bölgelerinde yaralanmalara sebep olabilmektedir.
  • Pille çalışan oyuncaklar: Piller küçük çocuklar tarafından şekerlemelere benzetilip ağızlarına alıp yemek istenebilir ve zehirlenmelere sebep olabilirler. Bu tür oyuncak seçiminde pillerin boyutu önemlidir. Yutmayı kolaylaştıracak boyutta olanları değil de vidalarla oyuncağa sabitlenmiş olanları almaya ve oynarken dikkatli olmaya özen gösterin.
  • Kolluklar: Çocuğun kolundan kayarak boğulmasına neden olabileceğinden tam olarak güvenlikli olmayan kolluklara karşı dikkatli olmalısınız. Ayarlamasını yaparken çocuğunuzun kolundan kaymayacağından emin olun. Ayrıca kolluklarda kullanılan boya gibi kimyasallar onun hassas cildinde tahrişlere sebebiyet verebilir. Uzun süre kolunda kalmasına izin vermemelisiniz.
  • Pervaneli oyuncaklar: Aslında pervaneli oyuncaklar çocuklar için gibi görünse de gençliğe adım atmış kişiler için daha uygundur. Metal pervanelerden yapılmış oyuncaklarda parmaklar sıkışabilir. Yinede pervaneli oyuncak almak konusunda ısrarcı olursanız yumuşak plastikten olanları tercih etmek gerekir.
  • Oyuncak doktor kitleri: İrili ufaklı parçaların oluşturduğu bu grup oyun kitlerinde yutma ve nefes borusuna kaçma riski olduğundan dikkatli olmak gerekir. Bu tür oyuncaklardan almak istediğinizde büyük parçalı olanları almalısınız.
Yorumunuzu bırakın