750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Anneler için en önemli konulardan biri çocuklarının beslenmesidir. Çocukların boş kalori almadan dengeli beslenmesini sağlamak ise en önemli konu. Özellikle hazır gıdalardan uzak ve çocukların da seveceği atıştırmalıklar hazırlamaya gayret edilmesi gerekiyor.

Neden Atıştırmalıklara İhtiyaç Duyulur? 

Çocuklar sürekli büyürler ve mideleri de küçüktür. Bu sebeple ana öğünlerle birlikte ihtiyaç duydukları besin maddelerinin bir kısmını ara öğün olarak alırlar. Bu enerji ve besin ihtiyaçlarını hazır, koruyucu maddelerle dolu ve çocuk için faydası olmayan gıdalarla gidermelerine engel olmak gerekir.

Çocukların Faydalı Atıştırmalık Yemesi İçin Neler Yapılmalı / Yapılmamalı?

Çocukların sağlıklı atıştırmalıklara alışmasının en kolay yollarından birisi; onlar için zararlı olan gıdaları bizim de yemememizdir. Ona zararlı olduğunu anlattığımız bir besini kendimiz tüketirsek bu inandırıcı olmaz.

Hamur işi kızartma gibi yiyecekler evde çok sık yapılmamalıdır. Tatlı ihtiyacı kuru meyvelerden ya da normal meyvelerden karşılanabilir.

Televizyon bilgisayar gibi teknoloji ürünleri ile yemek yedirmemek gerekir. Bunlara dalarak bir şeyler yedirmek gelecekte beslenme bozukluklarına ya da obeziteye sebep olabilir.

Yemek saatlerinde mümkün olduğunca evde olmak gerekli, ana öğünler mümkün olduğunca evde yenilmelidir.

Dışarıya giderken ara öğünler dışarıda geçirilecekse meyve benzeri atıştırmalıklar, evden çıkarken beslenme çantasına konulmalı ve bunlar verilmelidir. Hazır alınmış besinlerle bu ihtiyaç giderilmeye çalışılmamalıdır. Eğer evden onlara uygun bir şeyler alınmamışsa, bu durumda satın alınacak gıdaların kalitesine ve çeşidine dikkat etmek gerekir. Dışarıda su, meyve, yoğurt, kuru meyve gibi gıdalara ulaşmak ve almak artık mümkün. Bu ara öğün ihtiyaçlarını gidermek için mecbur kaldığımızda aldığımız ürünler çikolata, şeker gibi bol kalorili besin değeri düşük gıdalar olmamalıdır.

Sağlıksız Abur Cubur İsteyen Çocuk Nasıl Vazgeçirilir?

Eğer çocuğunuz çevresinde görerek kendisi için pek de faydalı olmayan bir yiyeceği istiyorsa (genelde iyi beslenme alışkanlıkları edinmiş, düzenli yiyip içen çocuk acıkmadan herhangi bir yiyeceğe ilgi göstermez), yanımızda bulundurduğumuz ve onun çok sevdiği bir alternatif sunabiliriz. “Şu an ondan almam mümkün değil ama istersen yanımda senin en sevdiklerinden biri var” deyip kendisine bunu sunabiliriz.

Misafirlikte ya da misafir geldiğinde genelde herkes yediği için çocuk da büyüklerin yediklerini içtiklerini isteyecektir. Bu durumda çok sınırlı miktarda kendisine özel bir tabakla verilebilir.

Çocuklar Hep Aynı Saatte Yemeyi Reddederse

Bazen çocuklar ihtiyaç duymasa da anneler sürekli onlara bir şeyler yedirmek isterler. Bu şekilde davranmak çocuğumuzun ya sürekli reddetmesine ya da obeziteye doğru giden bir yolculuğa çıkmasına sebep olur. Bunun için çocuğa sürekli bir şeyler yedirmek yerine düzenli ve belirli zaman aralıklarında yedirmek ve o an ihtiyaçlarını düşünerek hareket etmek en iyisidir.

Düzenli aralıklarla yedirmeye çalışsak da eğer ihtiyacı yoksa istemeyebilir. Bu durumda ısrarcı olmamak onun tercihlerine de uygun hareket etmek gerekir.

Sağlıklı Atıştırmalık Örnekleri

Yaşlarına ve enerji ihtiyaçlarına uygun porsiyonlar şeklinde bazı atıştırmalıkları ve kendi hazırladığımız atıştırmalıkları çocuklarımıza verebiliriz;

  • Meyveler
  • Kuru meyveler
  • Yoğurt
  • Evde hazırlanmış meyveli yoğurt ve sütler
  • Ceviz fıstık
  • Yumurta
  • Bunlar ve bunlara benzer sağlıklı gıdalardan hazırlanmış diğer yiyecekler
Yorumunuzu bırakın