750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUK VE GÜVENLİK

Güvenlik her canlının beslenmeden daha önce düşündüğü, kendini korumaya almak istediği hayati önemdeki bir konu.

Evde güvenlik konusu ise başlı başına ciddi ve önemsenmesi gereken bir durum, hele de evde bir bebek ya da çocuk varsa. Canımız, yavrularımız evde nerede tehlikeli bir şey varsa ona yönelmekte adeta mıknatıs gibidirler. Üstelik yürümeye başlamış olmalarına da gerek yok, emekleyerek bile tehlikeyi bulmak onlar için hiç de zor değil. Evde henüz bebek yokken, “her şey kontrol altında, evimiz çok güvenli” diye düşünmüşsünüzdür mutlaka, ama bebeğiniz gelince şaşırarak aslında evin tehlikeli tuzaklarla dolu olduğunu görürsünüz.

Yaratıcılıkta sınır tanımayan sevimli yaramazlar, keşfediyor, taklit ediyor, öğreniyor ama bunları yaparken tehkeli olduğunun farkına varması ancak canının yanmasıyla öğrenebileceği durumlar olmaması için biz ebeveynlere, her şeyi bir daha gözden geçirme gerçeğini hatırlatıyor. Hatta bebeklerde ya da erken dönem çocuklarda, korku duygusu daha gelişmediği için, canı yansa da aynı hareketi tekrar yapabiliyor. Kendine göre bunda sıra dışı bir durum yok, ne de olsa bunlar oyunun bir parçası. O halde anne babaya düşen en detaylı bir şekilde evi güvenlik çemberine almak.

Evdeki tehlikelerin neler olabileceğini düşünmenin en iyi yolu, (belki size komik gelecek ama çok etkili bir yöntem) kendinizi emekleyen bebeğinizin yerine koyarak, evi onun gözünden görmek. Onun boy seviyesinden bakınca, uzanabileceği alanları, yetişebileceği ya da onun seviyesinde olan, ama sizin dikkatinizden kaçabilecek tehlike arz eden, sizin boyutunuzda fark edemeyeceğiniz birçok unsur göreceksiniz.

Evde ne gibi güvenlik önlemi alabilirim:

Çocuğunuzun odasında ve bulunacağı yerlerde bir anlığına dahi olsa gözünüz üstünden ayrıldığında üzerine çıkababileceği tabure, sandalye, merdiven gibi eşyaları uzak tutmalısınız. Ocak, fırın gibi eşyaların bulunduğu mutfak, başlı başına tehlike içerir. Ocakta pişen yemek, küçük mutfak aletleri, çekmecelerdeki kesici delici aletler, tezgâh altı dolaplar ve içindekiler çok dikkat edilmesi gereken ve her biri ayrıntı içeren detaylar, çocuğunuzun güvenliğini tehdit eder ve gerekli önlemleri almanızı zorunlu kılar.

Sivri köşeli mobilyaların köşelerine koruyucu bantlar yapıştırarak güvenlik oluşturabilirsiniz. Prizleri mutlaka çocuk kilitli olanlardan tercih etmelisiniz. Çocuklar için tasarlanan, oda ve merdiven güvenlik kapıları imdadınıza yetişecek ürünlerden bazılarıdır. Klozet, kapı, çekmece, dolap için kilitleri de güvenlik araç gereçleri listesine mutlaka koymalısınız.

Aslında her evin konumu, dizaynı, eşya ve mobilyası farklı olduğu için biz genel başlıklar altında güvenlik konusuna değindik. Dünyadaki en değerli varlıklarımız, yavrularımızın güvenliği için her aane baba kendi evini gözden geçirerek güvenliğini sağlamalıdır.

Yorumunuzu bırakın