750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUK GELİŞİMİNDE OYUNCAK SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Arkadaş çevresine kadar birçok detayı düşünüyor ve yaşayacağı tecrübeleri bile O’nun iyiliği için önceden planlamaya çalışıyoruz.

Gelişiminde etkili olan aile içi davranışlar, izlediği TV programları, el becerisi gelişsin diye alınan boyama kitapları, gibi birçok husus var. Oyuncak da bu konular içerisinde çok ciddi bir yere sahip. Gerek kendi başına oynasın gerek aile bireylerinden biri/birileriyle, gerekse arkadaşları ile, oyuncak seçiminin çocuğun gelişiminde çok büyük bir yeri var.

Okul öncesi dönemden sonra çocuğun algısı gelişeceği, yeteneklerinin ve yaratıcılığının gelişmesinin yanı sıra aile büyüklerini taklit etmeye başlayacağı gerçeği göz önünde bulundurularak öğrenmeye hazır çocuklara karakterine ve gelişimine uygun oyuncak seçiminde titiz davranılmalıdır.

Peki, oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Seçilecek olan oyuncak, mutlaka birtakım kazanımları beraberinde getirmek zorundadır. Çocuğunuzun gelişimine, yeteneğine, ilgi ve becerisine, yaşına uygun oyuncak seçimi kişiliğinin gelişimi için çok önemlidir.

Merak da önemli bir etkendir, seçilen oyuncağa karşı çocuğun ilgisinin olması şarttır. Merak olmadıktan sonra keşfetmesi mümkün olmayacaktır.

Karmaşık olmamalı, çocuğunuz yalnız başına da oynayabilmelidir. Anne baba başka şeylerle meşgul iken, arkadaşları ile olmadığında ya da tek başına geçirdiği herhangi bir zamanda da oyuncak ile oynayabilmelidir.

Oyuncağın kademeli olarak becerilerini geliştirebileceği bir seçim olması gerekir. İnce motor becerilerini, zekâ ve hayal gücünü geliştirebileceği oyuncak seçimleri önemlidir.

Dayanaklı oyuncaklar alınmalıdır, sürekli oyuncak almak çocuğun karakteri için doğru bir davranış olmaz. Gerektiğinde eski oyuncakları birlikte tamir ederek ve yenileyerek tekrar oynamasını sağlayabilirsiniz.

Oyuncak alırken kriterler; gösterişli, pahalı ya da “illa ki” popüler oyuncaklar olmamalıdır, bunun yerine çocuğunuzu gerçekten mutlu edecek, oynarken öğreneceği ve keyif alacağı oyuncaklar seçilmelidir.

Oyuncak, sade, karmaşık olmayan, keskin ya da tahriş edici alanları olmayan, belki yumuşak belki sert ama küt bir oyuncak olmalıdır. Paylaşma duygusunu geliştirmeli ve arkadaşları ile oyun kurarak oynamasına olanak sağlamalıdır.

Kolay temizlenebilirliği de oldukça önemlidir, sağlığına zarar vermeyecek içeriklere sahip olmalıdır.

Bu kritlerleri sağlayan oyuncaklar çocuklarınızı mutlu etmekle kalmaz, kişilik gelişimini de olumlu yönde geliştirir.

Yorumunuzu bırakın