750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

ÇOCUĞUNUZUN UFKU SEVGİYLE AÇILSIN: ÇOCUK VE EVCİL HAYVAN BİRLİKTE YAŞAYABİLİR Mİ?

Çocuklar, doğdukları ve dünyaya tanımaya başladıkları andan itibaren gerek oyuncaklar, gerek kıyafetlerindeki figürler, gerek dinledikleri masallar ile hayvanları tanımaya başlar. Peki bir evcil hayvan ile çocuğunuz bir arada yaşayabilir mi? Evcil hayvan ile bir arada yaşamanın aslonda çocuğunuz için faydalı birçok yönü vardır.

Soyut kavramları algılamada yardımcı olur
Kimi zaman çocuklar, ebeveynlerinin açıklamakta epey zorluk çektiği sorular sorabilir. Bu sorular, genellikle soyut kavramlar üzerine yoğunlaşmıştır. Doğum, ölüm, ailedeki pozisyon gibi konular, çocuğun merak içinde kaldığı konulardır. Kimi aileler bu konuları konuşmaktan çekinir. Bazı ebeveynler ise açıkça anlatma yolunu seçer ancak karşısındakinin bir çocuk olduğu unutularak, bir yetişkinle konuşur gibi yapılan açıklamalar istenmeyen sonuçlar getirebilir. Bir evcil hayvanın hayatında da tıpkı insanlar gibi bu soyut kavramlar yer alır. Bu tip kavramları evcil hayvanının üzerinde görerek deneyimlemek, çocuğunuzun soyut kavramları daha rahat kavrayabilmesini sağlar.

Çocuğunuzun sorumluluk duyguları gelişir
Evde artık ona ait bir şey var. Evcil hayvanın bir oyuncak olmadığını ve onun da tıpkı insanlar gibi kendine özgü ihtiyaçları olduğunu öğrenen çocuğunuza, evcil hayvanıyla ilgili birtakım sorumluluklar verebilirsiniz. Bu sorumlulukları, çocuğunuzun yaşı ve buna bağlı olarak edindiği kabiliyetleri göz önünde bulundurarak vermelisiniz. Evcil hayvanına düzenli olarak yemek vermek, onun temizliği, oyun saati veya bakımıyla ilgilenmek görev bilinci açısından olumlu sonuçlar doğurur.

Başarma duygusu pekişir ve kendine güveni gelişir
Kendisine verilen sorumluluğu yerine getiren çocuğunuz, evcil hayvanının onunla ne kadar iyi anlaştığını ve hayatını ne kadar mutlu sürdürdüğünü gördüğünde, aldığı sorumluluğu başardığını düşünür. Onun bu başarısını siz de sözlü olarak onunla paylaşıp destekleyebilirsiniz. Sorumluluğunu yerine getirmenin olumlu sonuçlar getireceğini fark eden çocuğunuz, aldığı görevleri yerine getireceğine inanır ve bu konuda kendine güven geliştirir.

İçsel sorunlarını paylaşarak rahatlamasına yardımcı olur
Evcil hayvanlar, sahiplerinin en yakın arkadaşlarından biri olmayı başararak ruhsal dinginlik sağlar. Sevginin en saf hallerinden biri olan evcil hayvan ve çocuklar arasındaki sevgi bağı ile, çocuğunuz ifade edemediği duygularını onunla paylaşabilir. Çocuğunuz, yalnızlık çektiği anlarda evcil hayvanınızı eksiklik çektiği olgunun yerine koyabilir ve özellikle aile içi sorunların yaşandığı durumlarda daha güçlü bir psikolojiye sahip olur.

Evcil hayvan almadan önce nelere dikkat edilmeli?
Evcil hayvan almadan önce, çocuğunuzun bu fikir karşısında ne düşüneceğini mutlaka konuşmalı, eve bir hayvan almadan önce onu dış ortamlarda evcil hayvanlarla tanıştırmalısınız. Çocuğunuzun sağlığı açısından bir sorun olup olmayacağını öğrenmelisiniz. Sonradan alerji vb. durumlar ortaya çıkması çocuğunuzun evcil dostundan ayrılarak hayal kırıklığı yaşamasına sebep olabilir.
Ailenizin maddi durumu ve evinizin düzeninin bir evcil hayvan için uygun olup olmayacağını düşünmelisiniz. Bir evcil hayvan almaya karar vermeden önce tüm aile bireyleri olarak oturup konuşmalı ve bu konuda oy birliğine varmalısınız.

Yorumunuzu bırakın