750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZU SALGIN STRESİNDEN KORUYUN

Corona virüs salgınında yaşanan sosyal izolasyon ve uyulması gereken kurallar, günlük yaşamın doğal akışının önemli ölçüde değiştiğine şahit olan çocuklarda, maalesef ki korku, kaygı ve çaresizlik duygularının artmasına neden olmaktadır.

Çocuk gelişimi uzmanları, yeni tip corono virüs (Kovid-19) salgınında çocukta oluşabilecek strese karşı anne babaları uyarıyor. Sağlıklı iletişimin kilit noktası olduğu salgın sürecinde, çocukların günlük yaşamında yaptığı rutinlerine devam etmesi gerektiğini belirten uzmanlara göre çocuğun kaygı ve korkularını dile getirebilmesi için cesaretlendirilmesi gerektiğine işaret etmekteler.

Salgın döneminden büyükler kadar, hatta daha fazla etkilenen çocukların bu süreçten yıpranmadan çıkabilmeleri için alınacak tedbirler olduğunu belirten uzmanlara göre işte yapılması gerekenler:

  • Çocuğunuza Corona virüs hakkında ne düşündüğünü sorun

 Çocuğunuzu karşınıza alarak yumuşak bir ses tonuyla sohbet eder gibi Corona viriüs hakkında neler bildiğini öğrenin. Neleri doğru, neleri yanlış bildiğini tespit ederek gerekli düzeltmeleri yapın. Yaşını ve gelişimini göz önünde tutarak verdiğiniz bilgilerin kontrollünü yapın.

  • Sizinle iletişimde kalmasını sağlayın

Çocuğunuzla sık sık konuşarak, kendi cephesinde neler hissettiğini ifade etmesi için uygun ortam yaratın. Kaygılarını, korkularını anlatması için seviyesine uygun şekilde sohbeti yönlendirerek onu cesaretlendirin. Bazı çocuklar duygularını daha kolay paylaşırken, bazılarının yüreklendirilmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekir. Bu salgın hakkında ne bildiğini öğrenirseniz ne hissettiği konusunda konuşmanız daha olumlu geçecektir.

  • Salgının kontrol altında olduğu konusunda onu ikna edin

Salgın konusunda yetkililerin nasıl önlemler aldığını anlatarak kaygılarını azaltabilirsiniz. Çocuklar sosyal izolasyon sürecinde korku ve endişenin yanı sıra çaresizlik da hissedebilirler. Bu durumda kontrolümüzde dahilinde olanları anlatarak onu rahatlatacak bir etki sağlayabilirsiniz. Salgının yayılmasını önlemek için üzerimize düşen görevleri konu alan konuşma yapabilir, özellikle hijyen kurallarından bahsederek dikkat edilmesi gerekenleri, bunun geçici bir süreç olduğunu yaşına uygun seviyede anlatarak, güven duymasını sağlayabilirsiniz. 

Yorumunuzu bırakın