750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK!

Çocuklar kaç yaşında olursa olsunlar, gerek okul, gerekse oyun çevrelerinde ne kadar yoğun sosyal aktivite içinde olsalar da, en kalıcı en zengin içerikli deneyimlerini, anne babasıyla geçirdikleri zamanda kazanırlar. Kaliteli zaman geçirme cümlesinin tanımı ve uygulaması farklı içeriklerle anlatılsa da tam olarak karşılığı anne babayla geçirilen birebir zaman dilimidir.

Her ailenin çocuğuyla geçirdiği başbaşa zamanlarda neler yapıldığı, zamana, kişisel tercihlere ve çevresel koşullara göre değişkenlik gösterir. Çocukluk döneminin, en hızlı ve çabuk öğrenme zaman dilimi olduğunu göz önünde bulundurursak, bunu fırsat olarak değerlendirip iyi kullanmak gerektiğini düşünüyoruz.

Her yeni bir günün çocuğun gelişiminde, deneyimlemesinde öğrenme süreci olduğunu düşününce, anne babaların çocuklarıyla yaptıkları her çeşit etkinliği hem birlikte zaman geçirme hem de keyifli öğrenme ve deneyimleme fırsatına dönüştürebilme şansına sahip oldukalarını bilmeleri gerekiyor.

Çocuklarla birlikte kaliteli zaman geçireceğim demek, her zaman için onunla oyunlar oynama, sinemaya ya da pikniklere gitmek demek değildir. Başbaşa geçirerek yapacağınız her şey bu tanımın çatısı altındadır. Örneğin birlikte yemek masasını hazırlamak, çarşı ya da market ihtiyaçlarına giderken onu da dahil ederek minik sorumluluklar vermek, alınacak birşey için onun fikrini sormak hem eğlenceli hem özgüven geliştirici hem öğretici hem de kaliteli zaman geçirmeyi kapsayan aktiviteler olacaktır.

Hayatın içindeki günlük işlerin yanısıra, bazı akşamlar ailece oyunlar oynayabilir ya da nasıl bir gün geçirildiğinin yorumlarını yaparak bir arada olmanın samimiyetini ona hissettirebilirsiniz. Günlük hayata dair anne babayla geçirilen ortak paylaşımlarda öğrenilen detaylar, uzun süre geçirilen okul zamanınından daha etkilidir çocuğunuzun hayatında.

Çocuklarla geçirilen zamanın süresinin uzunluğu değildir önemli olan, birlikteliğin niteliğidir. Çocuğunuzla fikir alışverişi yapmak, konuşurken göz teması kurmak yani onunla iletişimde olduğunuzu hissettirmek, onun da odak noktasını size vermesini sağlayacaktır.

Eğer çocuğunuz kız ise annesiyle beraber mutfakta zaman geçirmek, yemek yaparken onuda dahil etmek, yok eğer erkekse, babasıyla tamir edilecekleri yapmak onlara son derece keyif verecek, yeni öğretiler kazanmasına imkân tanıyacaktır.

Çocuğunuzla kaliteli zamanlar geçirmeniz, güzel anılar biriktirmeniz dileği ile ...

Organickid Ailesi.

Yorumunuzu bırakın