750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİREBİLMENİN PÜF NOKTALARI

Çocuklarla bir arada olmak, kaliteli zaman geçirmek anlamına gelmez. Bir odada bulunmak, çocuğunuzun gözünüzün önünde bulunması ona vakit ayırmak hiç değildir. Çocuğunuzla aynı frekansı yakalamak, onu anlamaya çalışmak ve onu önemsediğinizi hissettirmek kaliteli zaman geçirmek adına en önemli kriterlerdir. Çocukların duygusal gelişimlerinde çok etkili olan kaliteli zaman geçirebilmek için nelere dikkat etmek gerekir, birlikte zaman geçireyim derken gelişimini olumsuz etkileyecek yaklaşımlardan kaçınmak için nasıl davranmalı, birlikte bakalım.

  • Sürekli soru sormaktan kaçının

Okuldan gelen çocuğunuzu o gün neler yaptığı ile soru yağmuruna tutmayın. Elbette ki neler yaptığını, derslerinin nasıl geçtiğini öğrenin, ama bunu soru cevap şeklinde değil de sohbet ederek öğrenin. Sorguya çekildiğini hisseden çocuk, kaygı duyabilir, sıkılabilir. Bu nedenle kaçamak cevaplar veya doğru olmayan bilgi verebilir. Siz gün içinde neler yaptığınızdan bahsederek onunda kendini anlatmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin ‘’bugün derslerin nasıl geçti’’ yerine ‘’bugün okulda en çok hangi dersten daha çok keyif aldın’’ sorusu onu anlatmaya ve sohbet etmeye yönlendirecektir.

  • Onu dinliyormuş gibi yapmayın

Bütün bir günü ayrı geçirdiğiniz çocuğunuz, sizi gördüğü ilk andan itibaren heyecanla, hatta nefes almadan tüm gününü anlatmak isteyecektir. O sırada sizin de yapmanız gereken işler olabilir, dinliyormuş gibi yapmaktansa kısa da olsa ona zaman ayırın ve gerçekten dinleyin. Peşinizden koşturan çocuğunuzu dinliyor gibi yaparak kısa cevaplarla onu geçiştirdiğinizde bunu anlayıp kendini değersiz hissedebilir. Eğer gerçekten yapmanız gerekenler var ise söz verdiğiniz saatte onu dinleyin, bu daha değerli olacaktır.

  • Akşam yemeğini yalnız yedirmeyin.

Anne babasıyla birlikte sofrada bulunmak çocuğun güven duyması açısından çok önemlidir. En değerli zaman dilimlerinden olan akşam yemeği birlikteliğinde herkes gününü anlatarak keyifli sohbetler yapabilir, o gününüzü değerlendirebilirsiniz.

  • Onu kimseyle kıyaslamayın, eleştirmeyin

Onu yaptıklarıyla, düşündükleriyle ve duygularıyla asla eleştirmeyin. Yaşıtlarıyla kardeşleriyle ya da okuldaki arkadaşlarıyla dersleri veya diğer konularla ilgili kıyaslama yapmayın. Kendini ifade etmesine izin verin. Doğru bulmadıklarınız varsa onu incitmeden, olması gerekenleri anlatın ve en önemlisi de ona rol model olarak doğruyu bulmasını sağlayın.

Yorumunuzu bırakın