750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

Çocuğunuza Disiplin Öğretmenin Yolları

Her anne baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Disiplin ise ailelerin zorlandığı, bazen de anne baba arasında fikir ayrılığına düştüğü önemli bir konudur.

Çocuğa disiplin öğretmek, genellikle ödül ve ceza yöntemi ile denenir. Ebeveynler, çocukları onların istediği doğrultuda davranmadığı zaman nasıl davranmaları gerektiği konusunda genellikle kararsız kalırlar. Kimi zaman fazla tepki göstererek ağır cezalar verirler, kimi zamanda yapılan hata görmezden gelip üstünü örtebilirler. Şiddettin asla ama asla disiplini öğretmede bir yöntem olmadığının bilinciyle konuya yaklaşılması gerektiğinin iste altını özellikle çizmek gerekir.

Peki Disiplin Nasıl Sağlanır?

Çocuklar kuralların neden gerektiğinin açıklamasını öğrenmek isterler. Anne baba kuralları çocuklarına öğretirken öncelikle kendi aralarında bunu nasıl uygulayacakları konusunda mutabakata varmaları, hemfikir olmaları gerekir. Çocuk, anne ve babanın bir olay karşısında farklı tepkiler görmesi sonucunda algı karmaşası yaşar. Çocuğun bu kafa karışıklığını yaşamaması için anne babanın aynı davranış şeklini sergilemeleri yeterli olacaktır.  Aksi halde çocuk bunu koz olarak kullanacak istediğini kolayca yaptıracaktır hatta sürekli sınırlarını genişletmeye çalışacaktır. Bu da disiplinin uygulanmasına olanak tanımayan bir durumdur.

Anne babanın rol model olması gerektiği aile ortamında, çocuk ile arasında sağlıklı ve yeterli bir iletişim olmaması halinde çocuğun anne-babayı dinlemesi ve işbirliği içinde olması mümkün değildir.

Anne-babanın tutarlılığı, kararlılığı, kendi disiplinlerinin çocuk tarafından model alınacağının unutulmaması gerekir.

Çocuğunuza sorumluluk vermek de disiplinin yaşandığı bir aile ortamı oluşturmakta önemli bir etkendir. Günün planlamasını yaparken onu da dâhil etmeniz kendisini önemli hissettireceğinden kurallara uymasını kolaylaştıracaktır.  Sorumluluk almak onun kendi sınırlarını belirleyebilmesine olanak sağlar.

Ona kuralları açıklarken yüksek bir ses tonu ve kızgın ifade ile değil, daha nötr (tarafsız, yansız) bir ifadeyle anlatılırsa sonuç daha olumlu olacaktır

Çocuklara kuralları olumlu cümlelerle anlatmak, kabul edilebilir davranışların sayısının artmasını sağlayacaktır. Örneğin ‘’dişlerini fırçala’’ emir kipinin yerine ‘’dişlerini fırçalarsan çürümesini önlersin’ ’gibi.

Anne baba arasındaki tutarlılık, ona güveninizi hissettirmeniz, onun planlama yapmasına izin vermeniz, beden dilinizi olumlu ifadelerle kullanmanız disiplini doğal ve keyifli yollardan oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yorumunuzu bırakın