750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZ YÜRÜMEYE BAŞLADIYSA…

Önce emekleyip sonra ayakta durmayı öğrenen bebeğiniz yürümeye başladıysa eğitici, öğretici oyunlarla tanışmaya hazır demektir. Zaten kabına sığmayan enerjisiyle eğlenceli vakit geçirmeyi çok sevecek ve böylelikle de biriken enerjisini atmasına imkan bulacaktır. Eğlenceli oyun dedik ama bu dönemde onun için seçeceğiniz eğitici oyunlar ile geleceğine yön verebileceğinizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. 

Yürümeye başlayan minik bebeğinize küçük kaşif gözüyle bakabilirsiniz. En büyük dürtülerinden biri olan merak sayesinde eşyaları itecek, çekecek, çekmeceleri karıştırmaya başlayacaktır. Bu merakını tatmin edebilmesine destek vermek ve keşfetmesini sağlamak amacıyla güvenli alan oluşturmak çok önemli. Evinizde yapmanız gereken dekoratif değişiklikleri göğüslemek, ebeveyn olarak sizi sıkabilir ama buna bir müddet bebeğiniz için dayanmalısınız. 

Bu süreçte onu oyun oynarken yalnız bırakmayın ve oyunlarına dahil olarak hem kontrolü elinizde tutun hem de kaliteli zaman geçirerek keyif almasına vesile olun.  

Peki onunla hangi tarz oyunlar oynamalısınız? İşte size değerli oyun zamanı fikirleri…

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için çeşitli aktiviteler hazırlamak kolay ve ucuz olup, sadece birkaç malzeme gerektirir.

İnce motor becerilerini geliştirmeyi hedefleyen aktiviteler

Bir kek kalıbı ve farklı renklerdeki ponponlar oyun için yeterlidir. Çocuğunuz ile birlikte ponponları yan yana kek kalıplarına dizmesini sağlayın. Yumuşak ponponları kavramak onu hem eğlendirirken ince motor becerisini geliştirecek hem de renklerin isimlerini öğrenmesini sağlayacaktır.

Aktivitenize beş duyuyu dahil edin

Bir paket spagettinin 4/1 ni haşlayın ve birkaç kaseye bölüştürün. Farklı renklerdeki gıda boyasından 1-2 damla damlatarak çeşitli renklerde makarna elde edin. Şimdi bırakın ellerini spagettilere daldırsın. Renkli makarnaların kayganlığı ve sıkıldıklarında çıkardıkları sesler onu eğlendirecek, aynı zamanda dokunma, görme gibi tüm duyularını çalıştıracaktır.

Yaratıcılığını geliştirmeye destek verin

Yürümeye başlayan çocuklar için parmak boyası ile yapılan aktiviteler biçilmiş kaftandır. 

Plastik bir tabağa biraz parmak boya sıkın ve çocuğunuza parmaklarını veya ellerini kullandırarak birlikte kâğıda şekiller çizmesine yardımcı olun. Böylelikle yaratıcılığını geliştirmesine ortam sağlamış olacaksınız. 

Sözün özü, çocuğunuz için hangi aktiviteyi seçerseniz seçin, onun güvenliği için mutlaka yanında olmaya gayret edin. Sonuçta bebeğinizi yönlendirecek ve onu en iyi şekilde yetiştirmeye gayret etmesi gereken kişiler siz ebeveynlerisiniz.

 
 
Yorumunuzu bırakın