750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZ YAZ AYINDA NASIL BESLENMELİ?

Büyüme ve gelişme çağı olan çocukluk döneminde beslenme çok önemlidir. Bu dönemde mevsimlere göre beslenme sağlıklı yeterli ve dengeli  olursa çocukların ileriki yıllarda vücutlarının daha sağlam ve dayanıklı olmasına olanak sağlar.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir:

  • Yaz aylarında beslenmede dikkat edilecek en önemli hususların başında yeterli su tüketimi gelmektedir. Çocuğunuzun gün boyunca yeterli sıvı ihtiyacını karşıladığından emin olmalısınız. 5 -6 yaşından büyük çocukların günde ortalama 8–12 bardak su tüketmesi gerekir.
  • Havanın sıcak olduğu zamanlarda çocuğunuzda iştahsızlık görebilirsiniz. Böyle durumlarda az ve sık beslenmeli, iştahı açık olduğu dönemlerde kilo kaybetmemesi için herzaman yediği besin miktarını biraz daha arttırabilirsiniz.
  • Gelişme ve büyüme çağını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri için yeterli seviyede vitamin, mineral ve kalsiyum açısından zengin yiyeceklerin olmasına dikkat edilmelidir. Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızılığa yol açmamak için ise kırmızı et, yumurta, demir bakımından zengin tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyvelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  • Kahvaltı, yetişkinler kadar çocuklar içinde çok önemli bir öğündür. Çeşitli mineral,  vitamin ve demir içeren neşeli yaz kahvaltılarıyla günün bu en önemli öğününü sevdirebilir ve bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
  • Çocukların çok sevdiği atıştırmalıkları, uzun yaz günlerinde ara öğünler şeklinde sunabilirsiniz. Lifli ekmeklerle hazırlayacağınız küçük sandviçler, küçük peynir dilimleri, tercihen ev yapımı yoğurt, taze meyvelerden hazırlanan eğlenceli şekilde hazırlanmış meyve salataları, meyve suları ve sağlık koşullarına dikkat edilerek hazırlandığına inandığınız dondurmaları keyifle tüketeceklerdir.
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının çok küçük yaşlarda kazanıldığından yola çıkarak, onlara rol model olmak anne babanın görevleri arasındadır. Düzenli ve kontrollü bir biçimde beslenmeniz çocuğunuz üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilemez.
  • Yaz akşamlarının menüsünde çocuğunuz için et (balık, tavuk veya kırmızı et ızgara) buharda pişirilmiş veya fırında olacak şekilde ilaveler yapabilir, yanısıra, pilav veya makarna, salata, ev yapımı yoğurt ve sütlü tatlının oluşturduğu sağlıklı bir listeyi sunabilirsiniz.
Yorumunuzu bırakın