750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZ TELEVİZYON KARŞISINDA YEMESİN!

Obezite yalnız yetişkinlerin değil çocukların da korkulu rüyası oldu. Bu yüzden obeziteye neden olan her türlü faktörü göz önünde bulundurarak yaşam şekli oluşturmak gerekiyor.

Çocukların büyüme dönemindeki yaptıkları birçok şey daha sonrasında alışkanlıkları haline dönmektedir. Bu alışkanlıkları pozitif yönde geliştirmek onlara ilerleyen yıllarda sağlıklı yaşam olarak dönecektir. Ama bazı alışkanlıklar vardır ki yaşamını sıkıntıya sokacak durumlara neden olabilir. Bunlardan biri de televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığıdır. Obezitenin davetçisi olan bu davranışın oluşmaması için başta siz olmak üzere televizyon karşısında yemek yemeyi düşünmemeli ve yapmamalısınız.

Bebek veya çocukların özellikle de yemek yeme problemi olanların izlediklerine odaklandıklarından beslenme sorunu yaşatmadıklarından dolayı tercih edilen televizyon karşısında yedirme, uzmanlara göre ihtiyaçtan fazla gıda tüketime neden oluyor.

Yemek yemeğe başladıktan 15-20 dakika sonra tokluk hormonları uyarılır. Bu uyarının yapılmasına imkan tanımadan ardı ardına yenen gıdalar midenin genişleyip büyümesine sebep olmaktadır. Zaten çocukların büyüme ve gelişmede hayatlarının en hızlı dönemi olmasından dolayı televizyon karşısında beslenmeyi hayatlarının sonraki dönemlerine de taşıyorlar. Oysa bu süreçte kazandırılacak beslenme alışkanlığı onun tüm hayatını şekillendireceğinden, dikkat etmek gerekiyor.

Mümkün olduğu sürece anne sütüyle beslenen bebeğin endokrin hormonlarında problem olmaz. Bu da obezite oluşumunu önleyen bir faktördür. Bu kapsamda yine de fazla kilolu ve obez olan bebek ya da çocukların bu durumlarından sorumlu, yanlış beslenme alışkanlığı uygulayan ebeveynleridir. İhtiyaçlarından fazla besin tüketen çocukların kilolu olması kaçınılmaz olmaktadır.

Annesi, büyükannesi veya bakıcısı tarafından beslenen bebek ya da çocukların çıkardıkları zorluklar karşısında televizyondaki görsel şölenden destek alanlar çocuğa bu alışkanlığı bilinçli veya bilinçsiz olarak kazandırmış olmaktalar.  Reklamlardaki ya da çizgi filmlerdeki akıcı görsellere kapılan çocuklar yemek yemeyi kolaylaştırarak tercih sebebi haline getiriyorlar. Hatta bunu avantaj sayıp o kadar abartan anneler var ki çocuğun izlemekten keyif aldığı şeyleri kayıt altına alıp beslenmeleri sırasında bunları izleterek, yemek yedirmeyi kolaylaştırmak istiyorlar. Aslında bu oldukça tehlikeli bir durum. Gereksiz yere yemek yiyen çocuğun midesi oldukça büyüyerek obezitenin alt yapısına zemin oluşturuyor.

Organickid Ailesi..

Yorumunuzu bırakın