750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZ MEYVE YEMİYORSA!

Meyveden hoşlanan çocuk pek nadirdir, zorla yedirmezseniz akıllarına dahi gelmez meyve yemek. Oysa içerdikleri vitaminler olsun antioksidanlar olsun mutlaka yemeleri gerektiği için bir yolunu bulup meyveden almaları gereken faydaların vücutlarına girmeleri gerekir.

Yeteri kadar meyve ihtiyacını karşılayamayan çocukların daha sık hasta oldukları bilinmekte, özellikle de vücut direncinin yüksek olması gereken kış mevsiminde. Peki çocuklara kendiliğinden meyve tüketmelerini sağlayacak bir yol var mıdır? Cevabı; evet!

Çocuklar ailedeki kültürün bir parçası olan ortak damak tadına sahip olarak büyürler. Hep birlikte sevilerek yenen yemekler, çocukların için ileriki yıllarında da lezzet tercihleri için belirleyici olacaktır.  Onun içindir ki her ailenin hatta her milletin kendi damak tadları vardır. Türk Mutfağı, Çin Mutfağı, Fransız Mutfağı diye kavramların oluşmasının sebebi budur.

Çocukların neden meyveyi sevmedikleri sorusunun cevabı belli aslında . Çünkü bizim kültürümüzde meyve yemek masasına getirilmiyor. Meyve, yemekten sonra bazı zamanlar yenen rutin olmayan yiyecekler gibi görüldüğü için çocuklar meyve ile istenilen iişkiyi kuramıyorlar. Ana yemek sınıfına girmeyen meyve, soyulup getirilmeye üşenilen, yenmese de olur mantığı güdülen yiyecekler sınıfına giriyor maalesef ki. Böylelikle meyve yemek konusunda çocuklarımızın bilinçaltına olumsuz mesaj göndermiş oluyoruz.

Çocukların meyve yemeleri konusunda ilk olarak yapmamız gereken meyveyi sürekli görebilecekleri masada yerini almasını sağlamak, ara ve ana öğünlerde başta siz olmak üzere onlara örnek olarak meyve tüketmek ve tükettirmek olmalıdır. Bundan vazgeçmemelisiniz ve yemek kültürünüze eklemelisiniz ki çocuğunuz da buna alışarak hayatı boyunca meyveyi yiyecek listesine ekleyebilsin.

Meyveleri eğlenceli ya da ilgi çekici sunumlarla masaya koyabilir, onun dikkatini çekebilirsiniz. Örneğin muz, kivi gibi meyveleri eğlenceli şekillerde kesip kürdan batırarak önlerine koyun, ilgilendiklerini göreceksiniz, ya da elmayı rendeleyerek üzerine tarçın ve bal gezdirerek ortaya getirebilirsiniz. Meyvenin fiziksel özelliklerine göre daha farklı sunumlar hazırlamak size kalmış.

Bunların yanısıra meyveleri yemenin gerekli olduğu vurgusunu sık sık yapıp örnek oluşturarak sizin de yemeniz etkili olacaktır.

Organickid Ailesi.

Yorumunuzu bırakın