750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZ DOĞRU YEME ALIŞKANLIĞI İLE BÜYÜSÜN

Bebeğinizin çocukluğa geçişi sırasında bazı alışkanlıkları edinmesinin tamda zamanıdır. Çünkü bu süreçte kazanılan alışkanlıkların yıllarca devam ettiği kanıtlanmış tespitler arasında olduğundan bu fırsatın olumlu kanala yönlendirilmesi gerekir. Sağlıklı yeme alışkanlıkları da bunlardan biridir. Anne baba olarak çocuğunuza rol model olduğunuzu hiçbir zaman unutmamalı, yemek tercihlerinde ve yeme alışkanlıklarını belirlemesinde yol gösterici olmalısınız. 

Çocuğunuzun doğru yeme alışkanlığı kazanmasını, bazı davranışlarınıza dikkat ederek sağlayabilirsiniz. Örneğin ailece birlikte yemek yemeye özen gösterin. Tüm ailenin yemekte bir araya gelmesinin doğru yeme alışkanlığı kazanmasında önemli rolü vardır. 

Ailece yenecek yemeklerde geniş ve sağlıklı besinler tüketmeye gayret edin. Sağlıklı besinlerden oluşmuş çok çeşitli gıdalar, dengeli beslenmesini sağlayacaktır. Özellikle sebzelerden oluşan menünün ailedeki diğer fertler tarafından istekle yenmesi, onun bunları reddetmesini önleyecektir. Masaya gelen sağlıklı gıdalardan hangisini seçeceğine kendisinin karar vermesine izin verin. Kendi seçeceği yemeği kabullenerek yemesi ona zevk vereceğinden, doğru ve sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmasına destek olacaktır. 

Yemek yemenin çocuklar ve aileler için bir zevk haline geldiği ailelerde çocukların doğru yeme alışkanlığı kazanması daha kolaydır. Bebeğiniz erken çocukluk dönemine ilk adım attığı birinci yaşının sonunda onu sandalyesine oturtup kendi başına yemek yemeyi öğrenmesini teşvik edin. Elinde tutabileceği gıdaları parmaklarıyla yiyebilir, en azından sizi taklit ederek yemeye çalışır. Ona uygun kaşık, çatal bardaklarla yemek yemesini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yemekler ağzı hariç her tarafa gidebilir ama bu süreçte sabırlı davranmalı, kıyafetlerinin ve etrafın kirlenmesine göz yummalısınız. Bırakın çocuğunuz belli bir süre yemeği ile oynasın. Sabrınızı sevam ettirerek onu teşvik edin, hatta onu överek her hareketine yardımcı olun.

Unutmamak gerekir ki siz nasıl bir modelle ona örnek oluyorsanız, o da sizi taklit ederek aynı alışkanlıklar kazanacaktır. İleride şikayet etmemek için doğru yeme tercihleri ile ebeveyn olarak siz doğru besinler yemelisiniz. 

Yorumunuzu bırakın