750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUNUZ BOŞ ZAMAN GEÇİRMESİN, HOBİLERE YÖNELSİN!

Çocuklar sanılanın aksine çok güçlü bireylerdir. Hayal dünyalarının inanılmaz genişliğiyle yapamayacakları şey yok gibidir. Bir yere sığmayan enerjileri ve engel tanımayan hayal kurma güçleriyle potansiyelleri oldukça yüksektir. Peki bu kadar enerjik ve potansiyel sahibi iken zamanlarını boş geçirmeleri, gelişimleri açısından sizce de kayıp değil mi?

O halde bu enerjilerini ilgi alanları doğrultusunda hobi edinmelerine yönlendirmek, duygusal gelişimleri için mükemmel bir itici bir güç olacaktır.

Çocuğunuzun yöneleceği hobi ve yapmaktan hoşlandığı alışkanlıkları, onun hayatının şekillenmesinde çok önemli rol oynar. Bu yüzdendir ki becerisinin yatkın olduğu bir hobiyle dolu bir zaman geçirmesi ileriki hayatında yol gösterici olup iş, kariyer hatta eş seçimini dahi etkileyebilir. Mesela sporu hobi olarak görüp basketbol oynayan bir çocuğun kariyeri profesyonel basketbolcu olarak şekillenebilir. Hobisi olan çocuğun yakın tarihli yaşantısına etkisi ise duygusal ve sosyal gelişimi için mükemmel bir araçtır.

Gelişen ve dijital dünyanın olumsuz yanları çocukların bilgisayar ekranlarına kilitlenmesidir. Yapılan araştırmaların ortak sonuçları, üretken hobilerle uğraşan çocukların eğitimlerinde daha başarılı oldukları, sosyal ve ahlaki yönden yüksek seviyelere ulaştığıdır. Mesela hobisi olan çocukların olaylar karşısında sabırlı ve soğukkanlı oldukları, işine odaklanmayı, azimli ve sonuna kadar gitmekte ısrarcı oldukları, idareci yanlarının geliştiği ,hızlı karar verebilmeyi öğrendikleri çocuk gelişimi uzmanlarının araştırma sonuçları olduğunu söyleyebiliriz.

Bu özellikleri kazanabilmesi ve hobiye yönelebilmesinde görevin anne babaya düştüğünü söylemeye gerek yok sanıyoruz. Telefon, tablet, bilgisayarda adeta hipnoz olmuş gibi zaman geçiren çocukları ne yazık ki birçok tehlikenin içine atmış olmakla beraber, derslerindeki başarını düşmesi, dikkat eksikliği, odaklanamama gibi olumsuz süreçlere maruz bırakabilirsiniz. Birçok anne babayı endişelendirmeyen bu tehlikenin daha üç yaşından itibaren başladığına dikkat çekmek isteriz.

Halbuki bunun bilincine varmış ailelerin hobiye yönlendirdiği çocuklar eğlenirken öğreniyor hem de boş vakit geçireceklerine kaliteli zaman dilimiyle deneyim kazanıyorlar.

Küçük yaştaki çocukların girişkenliğini ve sosyalleşmesini sağlayan hobi edinimi, ince motor ve kaba motor becerilerin geliştirirken dil becerilerini de yükseltiyor.

Organickid Ailesi!

Yorumunuzu bırakın