750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUN SOSYAL YAŞANTISINDA CEZANIN YERİ

Her anne baba çocuğunun toplum içinde itibar gören, ahlaki yönden saygı duyulan bir birey olarak kabul görülmesini ister. Bu isteklerin gerçekleşmesi, çocuğun küçük yaşlarından itibaren onun doğru eğitimine bağlıdır.

Çocuk eğitiminde ödüller olduğu gibi cezalarda vardır.  Önemli olan anne baba olarak her ikisini de doğru zamanlarda uygulamaktır. Maalesef ki bizim toplumumuzda  terbiye etmenin ceza ile mümkün olduğu görüşü ağır basar. Hatta bununla ilgili, ‘’çocuğu, testiyi kırmadan önce döveceksin, dayak cennetten çıkma’’ gibi yanlış inançlar vardır. Oysa çocuklara hangi davranışların doğru, hangisini yanlış olduğu göstermek bizim görevimizdir. Bu sabır isteyen ama aslında hiç de zor olmayan bir görevdir. Bazen çocukların yanlış davranışı algılaması uzun sürebilir,  aceleci olmayıp yılmamak gerekir.

Terbiye vermek,  çocuğun kendisini nasıl kontrol etmesinin öğretildiği, olumlu davranışlarının ise ödüllendirildiği bir uygulamadır. Uzmanlar, çocuk eğitiminde ‘’ceza’’kelimesinin kullanılmasından yana olmadıklarını, bunun negatif bir etki yarattığı konusunda birleşiyorlar. Bunun yerine, ‘’eğitmek’’olgusunu kullanmak gerektiğini belirtiyorlar. Yinelediği yanlış davranışlarında, çok sevdiği yada istediği şeylerde kısıtlamaya gidilmesi ona uyulması gereken kurallar olduğu, uymadığı takdirde bir bedel ödemesi gerektiğini anlatması bakımından çok etkilidir.

Çocuklara yalnızca hatalı davranışlarında değil, diğer zamanlarda da davranış şekli hakkında eğitim verilmelidir. Yanlış davranışlarında azarlayıp, cezalandırma yerine doğru olanı anlatmalı, doğru davranışlarında ise onu yüreklendirip takdirlerimizi hissettirmeliyiz. Bu yaklaşım onu yanlıştan uzaklaştırıp kendini daha iyi hissettirecek, çevresini dinlemek için çaba göstermesine vesile olacaktır. Değer görme duygusu doğruyu bulmada daha etkili bir araç olduğundan, çocuklarımızdan bunu mahrum etmemeliyiz.

Çocuğu sık sık ödüllendirmede de sınırları iyi belirlemek gerek. Yapılan her doğru davranışı verilecek bir hediye ile ödüllendirmek aslında onun eğitiminde son derece zararlı bir davranış  olabilmektedir. Hatta buna ödülle cezalandırma demek abartı olmaz. Bizim hoşumuza gidecek davranışları, ödüle ulaşabilmek için silah olarak kullanabilir. Bu da onun kişiliğinde olumsuz etkilere sebep olabilir.Ödülleri  her zaman hediye olarak değil,birlikte oynanan bir oyun, yada yapmaktan hoşlandığımız bir aktivite olarak da verebiliriz.

Yorumunuzu bırakın