750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUMUN OKUL ÇANTASI NASIL OLMALI?

Okulların açılmasıyla hem velilerin hem çocukların telaşı başladı. Servislere binen ve inen çocukları sık sık görmeye başladık bile.

Gerek servise binen gerekse okul önlerinde rastladığımız çocukların okul çantalarının ağırlığı maalesef ki kendi kaldırma kapasitelerinin çok üzerinde. Daha kas ve iskelet sistemi gelişimini tamamlamamış olan çocukların bu yükün altında nasılda ezildikleri hepimizce malum. Küçük bedenlerine ağır gelen bu yükü nasıl olurda ona zarar vermeyecek forma sokarız? İşte bu yazımızda uzman görüşlerinin önerileri doğrultusunda okul çantasının nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Yapılan araştırmalarda ağır çantasıyla okuluna giden çocuklarda bel ağrısı şikayetlerinin %75’ lere çıktığı gözlemlenmiş. Aslında bu yaşlarda belli ağırlıktaki sırt çantasının kemik ve kas gelişimine katkıda bulunduğunu belirten çocuk gelişim uzmanları, burada dikkat edilmesi gereken konunun ağırlığın kontrol altına alınması olduğunu söylemekteler. Vücut ağırlığının %10 undan fazla yük taşımasının probleme yol açtığı da yapılan araştırmalarda karşımıza çıkmakta.

Çantanın kullanım şeklinin omurgayı doğrudan etkilediğine değinilen açıklamalarda, çanta hazırlanırken uzak mesafe, merdiven inme-çıkma, yokuş inme-çıkma gibi faktörlere dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Çocuğun bedenini çaprazlayan ve tek taraf yük bindiren sırt çantaların, tek omuza takılan çantalara göre omurga düzgünlüğü açısından daha doğru olacaktır.

Doğru okul çantası nasıl olmalıdır?

 Hafif malzemeden yapılmış çantalar tercih etmelisiniz

  • Çanta çok fonksiyonlu olup, bölümleri ve cepleri olmalıdır.
  • Tekerlekli çantalar vücuda daha az yük bindireceğinden tercih sebebi olabilir.
  • Ortalama 5 er cm genişliğinde iki omuz askılı ve bel destek pedi bulunan çantaları tercih edin.
  • Kalça ve leğen kemiğini sararak çantanın ağırlığını omuzlardan alan kemer askıları olan çantalar daha doğru tercih olacaktır.
  • Çantanın ağırlık açısından en yoğun olan kısmı, çocuğun bel bölgesi hizasına gelmelidir. Omuz ve bel askılarını bu şekilde ayarlamalısınız.

Çocuklarımızın yükünü hafifletmek açısında ebeveynler olarak üstümüze düşen görevleri yerine getirmekte daha dikkatli davranmak, onların hem beden hem duygusal sağlığı açısından son derece önemlidir.

Organickid Ailesi….

Yorumunuzu bırakın