750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUMUN KAHVALTISINDA NELER OLMALI?

Özellikle okula giden çocukları olan anneler bilirler. Okula gitmeye hazırlık aşamasında sabah kahvaltı telaşına düşen anneler çocuklarıyla adeta mücadele yaşarlar. Yedirmeden okula göndermek istemeyen annelerle, yemek istemeyen çocukların rutin haline gelmiş telaşlı çekişmelerinin yaşandığı sabahların sağlıklı menülerden oluşması için kaleme aldığımız bu yazımızda, çocuğun gelişimine katkı yapacak kahvaltılıkların neler olduğunu irdeleyeceğiz.

Kahvaltının günün en sağlıklı öğünü olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle okula giden çocukların, güne zinde başlamaları, anlama, algılama ve anımsamada verimli olmaları için günün ilk öğünü olan kahvaltıdan neden kaçtıkları, her gün ayı şeyleri kahvaltı tabaklarında görmelerinden kaynaklanabilir.

Domates salatalık maydanoz tere roka gibi yeşillikler, kuru ve taze meyvelerin kahvaltı sofralarını zenginleştirmesi gerekir, çünkü bu tür gıdalar vitamin ve mineral kaynağıdır.

Vitamin ve minerallerin dışında 1-2 dilim tahıllı ekmek tercihlerini, onun sevdiği cevizli, fındıklı, zeytinli ya da tahinli olandan seçmek besin değerini yükseltmek açısından önemlidir. Gevrek seçimlerini yaparken genetiği değiştirilmiş mısırdan kaçınmak, onun yerine lif oranı yüksek olan yulafı tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Dar zaman kahvaltılıklarından olan gevreklerin içine ceviz fındık kuru kayısı gibi yiyecekler katılıp yanına taze sıkılmış meyve suyu içirmek hem onun hoşuna gidecek hem de sağlıklı beslenmesinden dolayı sizin içiniz rahat edecektir. Sabahları onu kahvaltı sofrasına çekecek diğer bir yöntem ise rutin kahvaltılıklar yerine çorba içirmek olacaktır. Genelde tüm çocuklar çorbayı severler. Zengin içerikli besleyici bir çorba, kahvaltının alternatifidir.

Yağlı tohumların yağ asitlerinin beyin gelişimindeki etkilerini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle kahvaltı menüsünde yer almayı hak eden ceviz, fındık gibi besinleri tüketebilmesi için çocuğunuzun seveceği poğaçaların içine ilave edebilirsiniz.

Yumurta, peynir süt vazgeçilmez protein kaynağı olduğundan kahvaltının baş köşesinde yer alması gerekenlerdendir. Eğlenceli sunumlarla çocukların hayır diyemeyeceği formlara sokulabilirler.

Çocuğunuzun sabah kahvaltısı içeceklerini süt ya da taze sıkılmış meyve sularından tercih edin. Çay içmek çocuklar için sağlıklı olmayanlar gurubundadır.

Çocukların günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamada yeterli kaynak olan bal, pekmezi farklı sunumlarla cazip hale getirerek tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Organickid Ailesi...

Yorumunuzu bırakın