750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUMLA DAHA İYİ İLETİŞİM KURMAK İSTİYORUM

Çocuğunuzla iyi iletişim kuramadığınızı düşündüğünüz zamanlarınız olmuştur mutlaka. Her ebeveyn çocuğuyla iletişiminin güçlü olmasını ister, oysa ki sağlıklı bir ilişkinin temeli bazı noktalara dikkat etmekten geçiyor. İşte uzmanlarından öneriler

  • Çocuğunuzun ilgisini çekin

Çocuğunuza seslenirken mutlaka ismiyle seslenin ve elinizden geldiğince gözlerine bakarak konuşun, göz teması kurularak yapılan konuşmalar her zaman daha etkilidir. Onunla konuşurken dikkatinin sizde olduğundan emin olun. Bağırmadan ve ses tonunuza şiddet katmadan anlaşılır bir şekilde, gözlerinin içine bakarak iletişim kurun. Siz konuşmaya başladığınızda ilgisini dağıtacak müzik, televizyon veya radyonun sesini kısarak size odaklanmasını sağlayın.

  • Olumlu cümleler kurun

Kurduğunuz cümlelerde yapılmaması gerekenler yerine yapmasını istediğiniz davranışları açık ve net bir dille söyleyin. Örneğin ‘’yemeğini neden yemiyorsun yerine, yemeğini ye’’ demek daha doğru olacaktır.

  • Çocuğunuzu övmeyi ihmal etmeyin

Verilen bir görevi tamamladığında ona karşı duyduğunuz memnuniyeti söylemekten kaçınmayın. Davranışını takdir ettiğinizi söyleyerek onu övün ama aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

  • Kuralları açıkça belirleyin

Açıkça ve net bir dille kurallar koyarak tartışma konusu yapmasının önüne geçebilirsiniz. Böylelikle bu kuralların çiğnenememesi gerektiğini anlayacaktır.

  • Ödül verin

Çocuğunuzda değiştirmek ya da pekiştirmek istediğiniz davranışları için ödül verme yönteminden faydalanın. Bu yöntemi, onu da işin içerisine katarak bir oyuna çevirebilir, keyif alacağı bir ödül kazanma şekli altında doğru davranışları edindirmeyi sağlayabilirsiniz. Örneğin her doğru davranışı için birlikte bir puanlama sistemi hazırlayıp, belli bir puana geldiğinde ödül kazanma sevincini yaşatabilir ve iletişiminizi daha sağlam bir zemine taşıyabilirsiniz.

  • Stresten uzak planlamalar yapın

Birlikte olduğunuzda yaptığınız aktivite, stres kaynaklı gerginlik yaşatıyorsa bazı planlamalarla bunu bertaraf edebilirsiniz. Örneğin birlikte çıktığınız alışverişler sizde gerçekten strese sebep oluyorsa onun okulda olduğu zamanlarda bu işinizi halledin.

  • Ne hissettiğinizi anlayacağı şekilde söyleyin

Çocuğunuzun bir davranışı karşısında onu eleştirmek yerine sizin neler hissettiğinizi ve nasıl etkilendiğinizi anlatın. Örneğin ‘’bu yaptığın benim çok üzülmeme sebep oluyor demeniz, bunu iyi çocuklar asla yapmaz’’ demekten çok daha olumlu etkiye sahiptir.

  • Sakinleşmek için kendinize zaman tanıyın

Öfkeli olduğunuzda sorunları çözmek yerine daha da çıkmaza sokabilirsiniz. Çocuğunuzla yaşadığınız kriz zamanlarında onunla inatlaşmaya gitmeyerek sakinleşene kadar konuyu erteleyin ve yumuşak ve net bir dille konunun çözümüne odaklanın.

Yorumunuzu bırakın