750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUMA TUVALET ALIŞKANLIĞINI NASIL KAZANDIRABİLİRİM?

Her anne baba çocuğuna en güzel alışkanları kazandırmak ister; en yetenekli, en başarılı, en saygılı, en…. En’lerin sonu gelmez. Ama bu davranış hali çocuklarımızın psikolojisi için oldukça sakıncalıdır.

Ebeveynler, çocuklarının ne kadar erken konuştuğuyla ya da ne kadar erken çişini kakasını söylediğiyle övünür. Oysa ki bazı becerilerin kazanılabilmesi için çocuğunuzun belli bir olgunluk düzeyine erişmiş olması gerekir. Tuvalet alışkanlığı da bu becerilerden biridir.

Tuvalet eğitiminin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için çocuğunuzun belli bir biyolojik olgunluğa erişmiş olması yani kas kontrolünü sağlayabilmesi gerekir. Bu koşullar ortalama 18. ayda tamamlanır, yani tuvalet eğitimi için doğru dönem 18.aydan sonradır. Bu evreden sonra çocuğunuz idrar kesesini kontrol etmeyi başarabilir ve bu durum tuvalet eğitiminin başarılı sonuçlanmasını sağlar.

Peki, tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim?

Bebekler idrar kesesinin kaslarını kontrol etmeyi bilmediği için idrar kesesi dolmadan sık sık çiş yaparlar, sık sık bebek bezi değiştirmek bu nedenledir. 18.aydan sonra bebeğiniz için evin düzenini ve hijyen koşullarını sağlayıp lazımlık ile destek olmalısınız.

Annenin bu evrede sinirli olmaması, çocuğa bir an önce öğrenmesi gerektiğini asabi bir şekilde söylemesi çocuğun kişiliğinde ciddi tahribatlara neden olacak ve sürece pozitif değil negatif bir etki sağlayacaktır.

Bazı çocuklar bu dönemde çişini yaptıktan sonra haber verir, böyle bir çocuğunuz var ise ona övgülerle destek verirseniz bu davranış çişi gelmeden hissederek önceden haber vermeye dönüşecektir.

Yapılan araştırmalarda çocukların 2 yaşlarında tuvaletleri geldiği anda haber verdiklerini, 2,5 yaşına doğru ise tuvalete doğrudan kendilerinin gittiğini göstermektedir. Ancak hijyen konusunda ailelerine ihtiyaç duyacakları için temizlik aşamasında ebeveynlerini çağırırlar. Bu evrede çocuğuna karşı takınacağınız tavır çok önemlidir; sakin, kararlı ve yüreklendirici bir tutum içinde olmanız çok önemlidir.

Bu yaşlarda çocuklar oyuna dalıp çişini kakasını haber vermeyi unutabilir, böyle durumlarda ona asla kızmamalı ve anlayışlı davranmalısınız. Sakin bir şekilde haber vermesi gerektiğini, bu şekilde oyununa devam edebileceğini anlatmalısınız.

Anahtar kelimeler; anlayış ve sevgi 😍

Mutlu yarınlara! 👣

Yorumunuzu bırakın