750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUMA SORUMULUK DUYGUSUNU NASIL KAZANDIRMALIYIM?

Sorumluluk sahibi olan kişiler, başarı ve mutluluğu yakalama özelliği olan kişilerdir. Sorumluluk kazanmak ilk eğitimin verildiği ailede başlar. Sorumluluk gelişiminin ilk tohumları aile içinde atılarak gelişmeye başlar ve çocuğun girdiği her sosyal ortamda gelişimini devam ettirir. Bu bağlamada ebeveynler çocuğunun sorumluluk duygusu kazanması için üzerine düşeni yapmaya gayret etmelidir.

Uzmanlar, ebeveynlerin kendi kontrolünde olan çocuklarına sorumluluk vermelerinin çocuğun gelişimine ve okul başarısına çok ciddi katkılar sağladığı konusunda hem fikirler. Çocuk gelişiminde ona verilen sorumlulukların çok etkili olduğunu belirten uzmanlar, anne babanın sorumluluk verdikçe çocuğun büyümeye başladığını ve daha çok şeyi kolaylıkla yapabilir duruma geldiğini belirtiyorlar.

Peki sorumluluk duygusunu geliştirmek için anne-babanın yapması gerekenler nelerdir?

Sorumluluk sahibi çocuk yetiştirmek, sabır gerektiren uzun ve sağlam adımlarla kazandırılması gerektiren bir süreçtir. Pratik yapmak en etkili yöntemdir. Beceriler en çok tekrar tekrar yapılarak kalıcı hale getirilir. Mesela bir çocuğun kendi yemeğini hazırlamayı öğrenebilmesi için nasıl yapıldığı konusunda sık sık annesinin göstermesi gerekir. Bu tekrarlar çocuğa yemek hazırlama becerisini tam olarak yerleştirecektir.

Çocuğunuz, yemeğini hazırlamasını sizin kontrolünüzde yapmasını sağlayarak doğru yönlendirebilirsiniz. Birçok kez tekrarlanması, beceri kazanmasında etkili olurken sizde onunla birlikte kendi yemeğinizi hazırlayarak birlikte yemeğe oturmak ona duyduğunuz güvenin göstergesi olacaktır, ayrıca onun hazırladığı yemeği överek, yaptıklarına devam etmesini sağlayabilirsiniz. Eksikliklerini güzel ve yumuşak bir lisanla anlatarak daha iyi yapmasını sağlarsınız. Takdir gören çocuk başarıya daha yakın olacağından öz güveni artacak ve böylece sorumluluk alma isteği de çoğalacaktır.

Çocuğunuza sorumluluk vermeniz onun bir işin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamasını sağlayan en önemli araçtır. Böylece çocuğunuz bir şeyleri yaparken nasıl planlama ve zamanlama yapılacağını öğrenir, bu da yaşamında çok kıymetli bir öğretidir.

Bu bağlamada çocukların sorumluluklar almaları konusunda onları yönlendirmek, teşvik edici bir davranış sergilemek, başarıları karşısında onlara memnuniyetinizi hissettirmek anne-babaların görevleri arasındadır.

 

Yorumunuzu bırakın