750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM YARIYIL TATİLİNİ NASIL GEÇİRMELİ?

Eğitim-öğretim yılının tam ortasına geldiğimiz şu günlerde yarıyıl tatilinin nasıl geçirilmesiyle ilgili anne babaları meşgul eden konuyu, uzman görüşlerine yer vererek anlatmak istediğimiz bu yazımızda hedefimiz çocukların mutlu ve verimli bir tatil geçirmelerine yardımcı olmaktır.

Eğlenmeyi hak eden öğrencilerin ve anne babaların yapması gerekenlerin başında, bu kısa zaman dilimini iyi planlamaları geliyor. Öncelikle çocuğunuzun yaş ve bulunduğu okul düzeyine göre bir tatil planı çıkarmalısınız. İlkokul çağında olan çocuğunuzun sınıf düzeyine göre en az 30 dakika olmak şartıyla her gün kitap okumalarına özen gösterin. Kitap okumak sözcük hazinelerinin zenginleşmesine, anlama ve öğrenme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Okuduğu kitap hakkında birlikte değerlendirmeler yapabilir, onun bu konuda rutin oluşturmasını sağlayarak eğitim disiplini kazanmasının temelini oluşturabilirsiniz.

Ailece aktiviteler, çocuk gelişimi için son derece yapıcı etkilere sahip olduğu için imkan oldukça sinema, tiyatro, müze gezilerine giderek onun sosyal ve duygusal gelişimine destek verebilirsiniz.

Çocuğunuz 6. 7. ya da 8. sınıfta ise yine her gün bir saat kadar kitap okumasını sağlamalısınız. İlgi duyduğu alanlarda araştırmalara teşvik edebilir, yeteneklerini keşfedebilmesi için zemin hazırlayabilirsiniz. Böylece zaman yönetimi hakkında beceri kazanmasını da sağlamış olursunuz ki bu da kişisel gelişimi için son derece pozitif etki yapan bir uygulama olacaktır.

Birçok okul yarıyıl tatilinde de ödev vermeye devam etmektedir. Anne baba olarak size düşen görev ödevleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve baskı unsuru yaratmadan ödevlerini yapmalarını sağlamaktır. Uzmanlar çocuğun ödevlerini yapmaları ile başarısı arasında yakın bir ilişki olduğunu söylemektedir. Bu doğrultuda ödevlerin önemi açıkça ortaya çıkmaktadır.

Önlerinde sınav olan çocukların yarıyıl tatilini fırsata çevirerek kendi seviyelerini belirlemek ve eksikliklerini tespit amacıyla sık sık soru çözmeleri gerektiğinden, baskı unsuru oluşturmadan bunun sağlanmasına özen gösterilmesi gerekir.

Arkadaşlarıyla ve ailesiyle yapmaktan hoşlandığı aktivitelere de zaman ayırması çocuğunuzun dinlenerek ikinci yarıyıla başlamasına imkan sağlayacaktır.

Yorumunuzu bırakın