750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM YARIYIL TATİLİNİ NASIL GEÇİRMELİ?

Çocukların yarıyıl tatillerinin amacı biraz nefes alıp motivasyonlarını güçlendirmelerini sağlamaktır. Ebeveynler olarak sizden çok onların istek ve ihtiyaçlarının karşılanacağı zaman dilimi olmalıdır.

Yarıyıl tatili çocukların aileleriyle birlikte kaliteli zaman geçirmelerine vesile olacak, etkinlikler ve aktivitelerin yapıldığı bir sürece döndüğü zaman ikinci döneme başlandığında katkı sağlayan itici bir güce dönüşmektedir. Yoğun ders ve kurs programlarının negatif etkileri yerine çocukların duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkileyen ve iletişimlerini güçlendirecek etkinliklerin tercih edilmesi gerektiğini belirten çocuk gelişimi uzmanlarına göre ailelerin yarıyıl tatilinde bazı noktalara özen göstermeleri öneriliyor. Dikkat edilmesi gereken unsurları sizler için araştırdık.

  • Tatil başlar başlamaz çocuğunuzun yapması gerekenleri sıralamayın:

Tatilin gelmesiyle çocuğunuza yenilikler sunmak adına arka arkaya etkinlikler listesi sunmayı denemeyin. Çocuğunuzun ilk birkaç gün nelere yöneleceğini gözlemleyin. İlgi duyduğu alanları keşfetmeye çalışarak onu bu konuda yönlendirip cesaretlendirin. Tabi ki bu serbest bırakma, onun sorumluluklarını bırakması gerektiği anlamına gelmemelidir. Her gün yapması gereken odasını toplamak gibi görevlerini ihmal etmek sorumsuzluğa neden olabilir.

  • Yarıyıl tatilinde çocuğunuzun kapasitesini keşfedin:

Anne baba olarak çocuğunuzun potansiyelini keşfetmek için harika bir fırsatınız var. Çocuktan çocuğa değişen öğrenme hızı ve modeli farklı olduğundan, çocuğunuzu akranlarıyla kıyaslamadan ilişkinizin olumsuz yönde etkilenmesine izin vermeyip onun görsel ve işitsel öğrenebilme potansiyelini gözlemleyebilir ve kendisinin de fark etmesini sağlayabilirsiniz. Uzun çalışma programlarından tatil nedeniyle kaçınmak doğru olacaktır.

  • Çocuğunuzun sosyal etkinliklerini ve yapması gerekenleri birlikte listeleyin:

Okul başarısı için bedenin rahatlamış ve zihnin aydınlık olması gerekliliğinden yola çıkacak olursak, tatil sürecindeki dinlenmenin önemi kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Çocuğunuzla birlikte ilk dönemdeki eksiklikleri gidermek adına programlama yapmalı onunda fikrini alarak ona güvendiğinizi hissettirip kararları birlikte almalısınız.

  • Çocuğunuzun ödevlerindeki planlamaları beraber yapın:

Yarıyıl tatili çocuğunuzla aranızdaki uyumsuzluk ya da anlaşmazlıkları çözüme ulaştırabileceğiniz süreç olarak görebilirsiniz. Tatilde yapılması gereken ödevlerin planlaması çoğu kez ebeveynler tarafından yapılar ve çocuklar buna gönülsüz uymak zorunda bırakılır. Bu durum çocukta motivasyon düşüklüğü ve isteksizliğe sebep olur. Abartılı ve tek taraflı programlardan kaçınarak onunla birlikte ve ihtiyaca göre ders çalışma düzenlemesi yapabilir, pozitif yansımalarından faydalanabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın