750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM TUVALET EĞİTİMİNİ REDDEDİYOR NE YAPABİLİRİM?

Anne babaların bebeklerini büyütürken en zorlandıkları detaylardan biri de tuvalet eğitimidir. Bebekleri tuvalete gitmeyi reddediyorsa bu işin daha da zor bir devreye girildiğinin habercisidir. Maalesef ki bu sorun aşılmadığında tuvalet alışkanlığı edinmek çocuk için oldukça zordur. Ama öyle kendinizi çıkmaza girmiş gibi hissetmenize gerek yok. Tuvalete gitmesi gerektiği halde kendisini sıkıp bezine yapmaya devam ediyorsa işte yapmanızı önerdiğimiz basit uygulamalar…

Her konuda olduğu gibi bebeğinizi ısrarcı bir şekilde tuvalete girmeye zorlamak da büyük hatadır. Ceza ya da tehdit gibi yöntemler de çözüm bulmada etkili değildir. Onu anlamaya çalışarak tuvalete gitmekte neden direndiğini, buna sebep olan şeyleri gözlemleyerek problemi aşabilirsiniz. Tuvaletteki birçok şey buna sebep olabilir. Örneğin utanıyor olabilir ya da tuvaletin ışığı veya klozetin yapısı nedeniyle rahat hissedememesi gibi durumlar onu oraya girmekten alıkoyuyor olabilir. 

Yapılması gereken şey, tuvaleti onun seveceği tarza getirip cazip olmasını sağlamaktır. Sık sık kendinizin de tuvalete gitmeniz gerektiğini ve bunun normal bir şey olduğunu dile getirerek çocuğunuzun dikkatini çekin. Tuvalete gitmenin ne kadar faydalı ve gerekli olduğu ile ilgili masallar anlatın, kahramanların sık sık tuvalete gittiği ile ilgili cümleleri bu masallarda kullanın. Her çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olduğu süreç fiziksel ve ruhsal açıdan farklı olduğundan bir başka çocukla asla kıyaslamayın. Tam aksine onu överek ödüllendirin, küçük sürprizlerle onu cesaretlendirin.

Tuvalete gittiğinde kontrolün onda olduğunu hissettirin. Yapmanız gereken şey ona seçenek sunmak olsun. İhtiyacını istersen tuvalete yap, istersen de lazımlığa yap gibi cümlelerle kontrolün kendisinde olduğunu hissetmesi, onun bu alışkanlığı kazanmasında yardımcı olacaktır. 

Bu eğitim sürecindeki alta kaçırma gibi kazaları görmezden gelmelisiniz. Böyle zamanlarda anlayışlı ve destekleyici yaklaşım göstermelisiniz. Artık büyüdün, neden altını ıslatıyorsun gibi sözler yerine, hiç sorun değil, diğer sefer tuvalete gidip yaparsın diyerek onu yüreklendirmelisiniz.

Yapmanız gerekenlerden biri de tuvalet eğitiminizde mutlaka rutin oluşturmanızdır. Aynı saatlerde olmak üzere tuvalete gitmesini sağlayın, bu esnada çocuğunuzun kolay çıkarabileceği giysiler giydirin. 

 
 
Yorumunuzu bırakın