750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM SPOR YAPSIN İSTİYORUM!

Sporla uğraşan çocukların hem fiziksel hem ruhsal olarak daha iyi bir gelişim süreci geçirdiği, ileride sağlıklı ve özgüveni yüksek bir birey olacağı uzmanlar tarafından belirtilirken, çocuğu sporla buluşturma yöntemlerini iyi bilmek gerekir.

Günümüz insanının hareket etme sıkıntısı olduğu herkesçe bilinmekte. Özellikle çocuklar sokak oyunlarını neredeyse bırakıp bireysel ve hareketsiz oyunlarla bilgisayar karşısın da vakit geçirmekteler. Eve kapanan çocukları bekleyen en büyük tehlike maalesef ki hareketsizliğe bağlı obezite ve diyabet geliyor. Ebeveynlere düşen, çocukları spora teşvik etmek sporla uğraşan nesiller yetiştirebilmektir. Aktif ve bilinçli bir yaşamın en önemli adresi tabii ki spor yapmaktan geçiyor.

Çocuğun sporu severek yapması için görev anne babaya düşüyor dedik, peki nedir bu görevler?

Çocuğunuzla birlikte yapmayı planladığınız etkinliğin türünü, mutlaka spor karşılaşmaları ya da aktivitelerini izlemekten yana tercih edin. Yaşadığınız şehirde yapılan voleybol tenis basketbol gibi karşılaşmaları takip ederek birlikte izlemeye gidin. Okullar arası spor karşılaşmalarını beraber izlemeye gidin, daha sonra maç hakkında yorumlar yaparak sohbet etmek onu spora yaklaştıracaktır.

Havanın güzel olduğu hafta sonlarında doğa yürüyüşü ya da piknik gibi bedensel hareket gerektiren planlamalar yapın. Keyif almasını sağlamak için birlikte bol hareketli oyunlar oynayarak günü tamamlayın.

Çocuğunuzla sohbet konularını spordan seçerek sağlık için ne kadar faydalı olduğunu sıkmadan eğlenceli bir dille anlatın. Bunun için en iyi örneği sizin oluşturacağını unutmayarak, sizde kendinize göre spor yapın. Bu yürüyüş de olabilir, bisiklet sürme de olabilir, yüzmeye gitmek de olabilir. İlla ağır bir spor yapmanız gerekmiyor. Önemli olan onun sizi spor yaparken görmesi ve rol model olmanızdır.

Çocuğunuzun hangi spor dalına daha yatkın olduğunu keşfedip ona göre yönlendirme yapmalısınız. Baskı yapmayıp kararı ona bırakarak saygı duymanız, ilgi duyduğu spora karşı daha çok yaklaştıracaktır.

Onun sağlıklı ve dengeli bir duygusal gelişim geçirebilmesi için sporun faydalarından yararlanmalısınız.

Organickid Ailesi

Yorumunuzu bırakın