750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM SEBZE YEMEK İSTEMİYOR

Bebeklikten çıkıp katı beslenmeye geçen çocukların sebzelerle tanışmaları pek de istenilen sonuç vermeyebilir. Sanılanın aksine çocuğunuzun sebzeleri severek tüketmesi çok da zor değil. Nasıl mı? İşte madde madde püf noktaları:

  • Kararlı ve sabırlı olun

Çocuğunuza sebzeleri severek yedirmenin yolu kararlı ve sabırlı olmaktan geçer. Ancak ısrarcı davranmak ve onunla inatlaşmak ters tepki vermesine yol açabileceğinden dikkatli olmak gerektiğini belirten uzmanlara göre, sebzeleri dayatma şeklinde çocuğa yedirmeye çalışmanın onu reddetme yönünde güdeleyeceğine dikkat çekiyorlar. Ona söz hakkı tanıyarak sebze yemeğinden yemek ister misin diye sormak, stres dolu yemek deneyimi yaşamasının önüne geçecektir. Yemeyeceğini söylemesi durumunda, sebzelerin faydalarından söz edebilir, alışverişe birlikte gidip onun seçtiği sebzeleri alarak dikkatini çekebilirsiniz.

  • Sebzeleri tanıtın

Çocuğunuz sebzeleri yeni tanırken karışık sebze yedirmeyin. Bir lezzeti kabul edebilmesi için birçok kez sofrada görmesi ve tanıması işleri kolaylaştıracaktır. Sofrada sık sık gördüğü ve aile bireylerinin yediği bir sebze yemeğine kendisi de sıcak bakacaktır.

  • Sofraya ailece oturun

Çocuğunuzla birlikte sofraya oturmak ve ona rol model olmak, sebzeyi sevdirmenin en önemli yollarından biridir. Hep birlikte sofraya oturmak ve yemeğe zaman ayırmak gerektiği algısını vererek   aynı saatlerde sofrada birlikte olmanız, sağlıklı ve düzenli yeme alışkanlığını çocuğunuza kazandırmanız çok önemlidir. Aile damak tatlarının bu şekilde oluştuğundan yola çıkarak çocuğunuzun sebze yemeklerine ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

  • Sebze konulu sohbetler edin

Sofra sohbetlerinde çocuğunuzun duyacağı şekilde eşinize ya da yakınlarınızla sebzelerin tadı hakkında yorumlar yapabilir, faydalarını anlatabilirsiniz. Özendirici anlatımlarla sebzelere ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

  • Çocuğunuza rol model olun

Unutmayın davranışlar sözlerden çok daha etkilidir. Bu sebeple çocuğunuzun yanında hepinizin sebze yemesi gerektiğini söyleyerek ilk önce ebeveyn olarak siz sebze yemelisiniz. Örneğin baba sebze yemeğini iştahla ve özendirici sözlerle tabağına alırsa çocuğunuz sebzenin iyi bir şey olduğunu düşünecektir.

  • Sebzeleri ön plana çıkaracak çekici menüler hazırlayın

Sebze yemeklerini çekici hale getirmek için sunumdan faydalanabilirsiniz. Renk uyumlu sebzelerle görsel sunumlar onun ilgisi çekeceğinden sebzelere karşı ilgisi artacaktır.

  • Birlikte yemek hazırlayın

Çocuğunuzla birlikte yemek hazırlamak sebzelerin hangi aşamalardan geçtiğini görmesini sağlamakla beraber kendisinin de bu konuya dahil olması sebzeyi yemesini sağlayabilir. Yemek hazırlamayı sanki oyun oynar gibi keyif aldığı bir zaman olarak gördüğünde hazırladığı sofrada sebzeye itiraz etmeyecektir.

Yorumunuzu bırakın