750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM SALDIRGAN DAVRANIYOR

Çocukların bir arada olduğu zamanlarda itişip kakışmaları, birbirini tutarak çekiştirmeleri hatta birbirlerine vurmaları normal karşılanır. Genellikle endişelenecek bir durum değildir. Yaralanmalar ufak tefektir, anlaşmazlıklarını hemen unuturlar. 

Ancak okul öncesi bazı çocuklarda sık sık tekrarlanan ve giderek tırmanan çatışmalar izlenebilir. Bu gibi çocuklarda neredeyse içine düştüğü her çıkmazı saldırganlıkla çözecekmiş gibi bir yaklaşım görülür, kendilerinden çok daha büyük ve iri çocuklarla dahi kavgalara girişebilirler. Yürümeye başladıktan itibaren çocukların gelişmekte olan sinir sistemleri dürtülerini yaşıtları kadar kontrol etmelerine izin vermeyebilir. Bazı çocuklar içinse, saldırganlık daha çok sosyal becerileri öğrenme ve uygulama sorunu olarak ele alınır.

Saldırganlığın çoğu zaman ödüllendirildiğini gören çocuk hayatının her alanında bunun işe yarayacağını düşünerek kendinde hak görmeye başlar. Örneğin ana okulunda oyun alanındaki salıncak için sıranın önüne geçerek o salıncağı en çok kendisi kullanmaya başlar. Böyle davranışlar gösteren bir çocuğu öğretmen hemen fark edecektir. Bir çocuğun bakış açısından ele alınacak olursa kendine güven ve saldırganlık arasındaki fark çok da anlaşılmayabilir.

Çocuğuma nasıl yardım etmeliyim?

Saldırgan bir çocuğu düzeltebilmenin en iyi yolu en başından bu davranışının önüne geçmektir. Çocuğunuzdaki saldırgan davranışları gözlemlerken çoğu davranışlarında belirgin bir düzen görürsünüz. Ya evde ya da sadece başkalarının arasında saldırgan olduklarını fark edersiniz. Çocuğunuz yorgunsa veya hayal kırıklığına uğradığını hissetmişse saldırgan davranıyor olabilir. Bu belirgin düzen müdahale etmeniz ve bu konuya daha iyi hazırlanmanıza destek verir. Bu yaştaki saldırgan çocuklar bir saldırganlık göstermeden önce tutarlı bir davranışlar sergilerler. Dişlerini sıkabilir, dik dik bakabilir, ileri geri sallanabilirler.

Tırmanan davranışlarını hissettiğiniz an yapmanız gereken şey, çocuğunuzu o ortamdan uzaklaştırmaktır. Sizin tahmin edebilirliğiniz, onun sakin ve kontrollü hissetmesine yardım eder. Bir an kontrolünüzü kaybedip saldırgan çocuğunuzu dövmek asla işe yaramaz. Aksine var olan sorunu daha kötü yapar, çünkü ondan yapmasını istemediğiniz bir davranışı siz yapmış olursunuz. Bazı durumlarda ise saldırganlığın bazen küçük çocuklarda görülebilen depresyon belirtisi olduğunu unutmamak gerekir. Çocuğunuz aşırı saldırgan görünüyor ve sizin çabalarınıza cevap vermiyorsa, doktorunuza danışmakta fayda var. Ne kadar erken davranırsanız hem sizin hem de çocuğunuz için çözüm daha kolay olacaktır.

Yorumunuzu bırakın