750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM ODASINA TELEVİZYON İSTİYOR!

Çocuğunuzun odasına televizyon istemesi bazı anne babalar tarafından normal bir istek gibi görülebilir. Ancak bunun yan etkileri sandığınızdan fazla olabilir.

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar gelişme çağında bulunan çocukların odasında televizyon bulunması ve sıkça izlemesinin en başta gelen zararlarını kilo alması olarak gösteriyor.

Fiziksel olarak yaşamının en aktif döneminde bulunması gereken çocukları durağan bir yaşama çekmesi açısından başta televizyon olmak üzere birçok teknolojik cihazlar maalesef ki çocuklarımıza birçok yönden zarar veriyor.

Bu konuyu araştıran uzmanlar odasında televizyon bulunan çocukların daha az uyuduğunu ve ekran karşısında hareketsiz bir şekilde sürekli atıştırmalıklarla beslenerek obezite riskiyle karşı karşıya oldukları sonucuna varmışlar. Yedi yaşında odasında televizyon bulunan çocuğun 12 yaşına geldiğindeki vücut kitle endeksinin değerlerindeki değişiklik bu konunun ne kadar ciddi olduğunu göstermiştir.

Tabi ki sadece fiziksel yönden yan etkilere maruz kalınmayıp duygusal gelişimlerinde de aksaklıklar yaşanıyor. Tembelleşerek sanal yaşamaya başlayan çocuk okuldan eve gelir gelmez odasındaki dünyasına çekilerek aynı evde ama ailesinden uzak, yalnız içine kapanık bir ruh hali içinde olabiliyor, dışarda zaman geçirmek yerine bu teknolojik ürünlerle tek başına zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Çocuk odasında kendi yaşına uygun olmayan programları, şiddet içerikli filmleri ve haberleri izleyebiliyor. Bu durumda çocuğun psikolojisi olarak olumsuz etkileniyor.

Ayrı odalarda televizyon izleyen anne baba ve çocuklar arasındaki iletişim bozuluyor. Anne baba evden işe geldiklerinde beraber geçirecekleri zamanı ayrı geçirerek birbirine yabancılaşıyor, aralarındaki iletişimin kopmasına sebep oluyorlar. Birlikte sohbet edemez hale gelip, ailece paylaşımlarının kaybolmasına neden olabiliyorlar.

Teknolojinin çocuklar tarafından doğru kullanılması konusunda anne babalara büyük görev düşmektedir. Çocukları televizyon, bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazların etkisinden kurtarmak yaşamaları gereken dış ortamlarda vakit geçirmelerini sağlamak gerekir. Artık günümüzde teknoloji bağımlılarının sorunları o kadar rahatsız edici oldu ki bu bağımlıları tedavi edici merkezler açılmaya başlandı.

Dışarıda yaşıtlarıyla oynamaları gereken fiziksel oyunları oynayacak sosyalleşecek ortamları hazırlamak gerekiyor.

Bu konuda bilinçli olarak çocuklarımıza sınırsız özgürlük vermenin sağlıklı olmadığını bilmek gerekiyor.

Organickid Ailesi…

Yorumunuzu bırakın