750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM ISIRIYOR!

Isıran çocuklar anne babalar için ızdıraplı bir konu olup, davranış bozukluğu olarak yorumlanır. Oysa ısırmanın ana sebebi beceri eksikliğinden kaynaklanır. Kendini ifade etmenin yolunu bilemeyen çocuk için çıkış yollarından biri ısırmaktır. Ama bu masum ısırmaları çevresindeki kişilere karşı kullanmasını kabul etmek elbette ki doğru bir yaklaşım olmaz. Sizi, bakıcısınI ya da arkadaşını ısırmasını alışkanlık haline getirmesini önlemek gerekir.

Özellikle 2-3 yaş arasındaki çocuklar bazen heyecanlı ve hatta mutlu olduklarında da ısırırlar. Sonuçlarını düşünmeden hareket eden çocuk, başka bir çocuğu ısırdığında, karşısındaki çocuk kadar şaşkın ve üzgündür.

Isırmayı alışkanlık haline getirmiş bir çocuğun ebeveyni olmak utandırıcı ve üzücü olabilir, özellikle de tanıdık ortamlarda ve her seferinde ısırıyor ise daha bir sıkıntılı duruma düşebilirsiniz. Alışkanlık halinde ısıran veya ısırmaya aday çocuğun anne-babası olarak yapacaklarınız hiç de zor değil. İşte yapmanız gerekenler.

Isıran çocuğa nasıl yardım etmelisiniz?

Çocuğunuz başka birini ısırdığında hiç vakit geçirmeden kararlı bir tavır takının. Bu yaştaki çocukların ilgi süresi kısa olduğundan çabuk ve net geri bildirime ihtiyaç duyarlar. ‘’Arkadaşına böyle davranma ya da yaptığın hiç hoş değil’’ gibi belirsiz cümleleri anlayamayacaktır. Bu nedenle başlangıç noktasında yumuşak kararlılıkla tavrınızı koymanız etkili olacaktır. Sesinizdeki karlılıkla ‘’sandviçlerini ısırabilirsin ama insanları asla ısırmamalısın’’ gibi belirleyici cümlelerle onu uyarmalısınız.

Bazı ebeveynlerin yaptığı gibi karşılık olarak onu ısırmak inanın işe yaramayacaktır. Bu, ona göre ısırmanın kabul edilebilir ve normal bir davranış olduğunu öğretmeye neden olacağından tam tersi bir etki yaratacaktır. Anne babasının niçin kızdığını anlamayacak ve durumdan sadece korku hissi duyacaktır. Kararlı tavrınız zamanla onu ısırmaktan alıkoyacak ve bu davranışından vazgeçecektir.

Yorumunuzu bırakın