750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM DİYET YAPABİLİR Mİ?

Uzmanlar çocukların da gerekli durumlarda diyet yapabileceğini belirtiyorlar. Eğer çocuğun sağlığını ve ileriki yaşamını tehdit eden durumlar yaşanıyorsa diyet yapılması gerekir. Çocuğun yaşı ve boyuna göre fazla kilo problemi varsa gelişimi için gereksinimleri karşılanarak diyet yapması uygun olur. İleriki yıllarında sağlıklı bir hayat sürmesi için fazla kiloların atılması gerekir. Büyüme ve gelişmesine destek olacak uzman kişi tarafından hazırlanan bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Ebeveyn olarak fazla kilo sorununa karşı uyanık olmak gerektiğini belirten uzmanlar, eğer fazla kilolar çocuğun sağlığı için tehdit edici boyuttaysa diyet programına alınması ve uzman kişilerin önereceği tabloya uyulması gerektiğinin önemine vurgu yapıyorlar. Aslında en önemlisi doğru beslenme alışkanlığı verilmesi ve bunun tüm aile tarafından uygulanıyor olmasıdır.

Diyet yaptırılan çocukların daha vücutları, karakterleri ve hayatları gelişim sürecinde olduğundan dikkatli olmak gerekir. Onlara doğru davranış şekillerine yönlendirmek ileride sağlıklı bireyler olabilmeleri açısından çok önemlidir. Diyet yapması gereken çocukların aileleri olarak bu süreçte istikrarlı olmak gerekiyor, mesela biraz kilo verdiğinde tekrar eski beslenme tarzına dönmemesi için doğru beslenmeyi yaşam şekline dönüştürmesi son derece önemlidir.

Davranışlarının değişmesi söylenen çocuğun gelişimi için tüm gereksinimleri karşılanmış olması ve diyete devam edilmesi ileride karşılaşabileceği çağın vebası obeziteden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Diyet programında önemli olan çocuğun fazla kilosu belirlenip gelişimini olumsuz etkilemeyecek, sosyal yaşantısına gölge düşürmeyecek bir planlamayla yürütülmesi gerekir. Yetişkinlerin dahi zorlandığı diyet programında çocukların iradelerinin yüksek olmasını beklemek doğru olmaz. Çocuğun anlayabileceği bir lisanla neden bu programa ihtiyaç duyulduğu anlatılmalıdır. Onunun da istek ve görüşleri dikkate alınarak bir beslenme programı hazırlamak gerekir. Üstelik onun görüşlerinin dikkate alınması, motivasyonu açısından destekleyici olacaktır.

Motivasyon demişken çocuğun fazla kilolarını sık sık dile getirmek, onun bulunduğu toplumda yaptığı diyetten bahsetmek, psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Hatta yeme bozukluğu, iştahsızlığa varan birçok probleme yol açabilir. Bu konuda ailelere düşen görev çocuğun hem diyetine hem psikolojisine destek vermektir.

Organickid Ailesi….

Yorumunuzu bırakın