750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM ÇOK GEÇ YATIYOR!

Çocuğunun geç yatmasından yakınan anne babaları mutlaka duymuşsunuzdur. Yatması gerektiği halde yatağa gitmekte ayak sürüyen, uykum gelmedi, siz niye yatmıyorsunuz ya da burada uyuyacağım gibi birçok bahaneler türeten sizin de çocuğunuz olabilir.

Geç yatmak birçok çocukta uyku bozukluğuna ve bununla birlikte çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Üstelik bu durum maalesef ki oldukça yaygın olarak görülmektedir. Akşam geç yatan çocuk sabah okul vakti geldiğinde uykusunu alamadığı için kalkmak istemeyecek ailesinin zoruyla yataktan çıktığı için isteksiz ve mutsuz okula gitmek zorunda kalmaktadır, dolayısıyla da okulda performansı da düşük olmaktadır.

Bu konuda anne babaya düşen görevlerin başında koyduğu kurallarda istikrarlı olmak ve esneklik göstermemek gelir. Çocuğunuz erken yatıp kalkmayı alışkanlık haline getirebilmesinde ki en önemli etken, sizin koyduğunuz kurallarda ısrarcı olmanızdır. Direnmeden yatağa gidecek ve sabah uyanmada zorluk çekmeyecektir.

Geç yatma isteğinin altında birçok neden olabilir. Bunların başında çocuğun odasında yalnız kaldığında korku hissetmesidir. Doğal olarak korkan bir insanın uyumakta güçlük çektiğini düşünürsek sağlıklı bir şekilde uyuyamayacağını da tahmin etmek zor olmasa gerek.

Çocuk yetiştirirken yapılan bazı yanlışlıklardan birde çocuğa yaptırılmak istenen şeyleri korkutma yoluyla yaptırmaktır. Örneğin yemeğini yemezsen falan teyze sana iğne yapar, amca kızar ya da yaramazlık yaptığında polisler seni götürürler gibi psikolojik baskılar çocuğun bilinç altına yerleşerek odasında yalnız kalma ve uyumasına izin vermeyecek şekilde onu kuşatabilir. Karanlığı bir korku unsuru olarak empoze etmemek de onun uymasında önemli bir faktördür.

Bazı anne babalarda çocuklarını ne zaman uykuya dalarsa o zaman yatağına götürmeyi uygun görüyorlar. Bu tutum uyku disiplinin oluşmasına engel teşkil eder. Kendi yatağında uymayı öğrenemediği gibi bölünmüş bir uykuyla yatağına vardığında işler daha da zorlaşır. Yatağının uykusuna başlaması gereken yer olduğu konusunda bilinç geliştiremez.

Anne babalar çocuğunun uykusu gelmese dahi kurallarına bağlılıkta ciddi olmalılar. Eğer çocuğunuz uyku disiplini oluşturmak istiyorsanız yatmasını istediğiniz saatleri sıkı tutmalı ve o saatlerde evde olmaya özen göstermelisiniz. Yani akşam bir programanız varsa çocuğunuza göre kendinizi ayarlamalı uyku düzeninin aksamamasını sağlamalısınız.

Çocuğunuz yatağa giderken çok isteksiz ise ilk başlarda ona yatakta kitap okuyabilir, masal anlatabilir, sohbet edebilir ve sevdiği oyuncaklarını yanına verebilirsiniz. Sonrasında uyku disiplini kazanacak ve zorluk çekmeyecektir.

Organickid Ailesi…

Yorumunuzu bırakın