750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM İÇİN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ NASIL SEÇMELİYİM?

Güneş insan için yaşamsal değere sahip ama aşırı şekilde güneş ışınlarına maruz kalma, birçok cilt sorununu da beraberinde getiriyor. Öyle ki hayatı tehdit eden boyutlarda bile olabiliyor. Çocukluk yada gençlik döneminde gereğinden fazla güneş ışınlarına maruz kalmak yaşamın ileriki dönemlerinde göz ve cilt problerinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Güneşin bu zararlı ultraviyole ışınları vücut bölgesinde proteinler ve DNA üzerinde olumsuz etki yapıyor. Bu etki güneşte kalma süresine göre artar ve zamanla birikir. Ultraviyole ışınlarının en etkili olduğu zamanlar  yeryüzüne dik olarak ulaştığı yaz mevsimidir.

Bu yüzdendir ki çocukluk ve gençlik dönemlerinde güneşin zararlı ışınlarından korunmak ileride göz ve cilt problemleriyle karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gereken zamanlardır. Çocuklar ve gençler yetişkinlere göre açık havada daha çok zaman geçirirler. Bu yüzden cildini ve gözlerini güneşten koruma yollarından olan geniş kenarlı yani siperliği olan şapka kullanmanın yanısıra mutlaka güneş gözlüğü kullanmaya özen göstermeliler.

 Peki şapka tamamda güneş gözlüğü alırken aranması gereken kriterler nelerdir:

  • Polikarbonattan yapılmış kırılmaya karşı dayanıklı camlardan olmalıdır. Çünkü bu maddeden olan gözlükler diğer gözlüklere göre kırılmaya karşı10 kat daha dayanıklıdır.
  • % 100’e yakın UVA filtreli olmalıdır. Polikarbonat yapısı gereği UVA’yı yüzde 100’e yakın bloke ederler.
  • Gözlüğün çerçevesinin kırılmayan malzemeden üretilmiş olanlarını tercih etmelisiniz.
  • Gözlüğün çerçevesinin çocuğunuzun yüzünü saran formda olmasına özen gösterin.
  • Gözlüğün kullanılması sırasında düşmesini önlemek amacıyla menteşesinin yayalı omasını veya elestik bantlı başın arka tarafına geçirilen biçimde olanları almalısınız.
  • Kalitesiz,ucuz gözlüklerden kaçının, zira toksik maddenin çok olduğu bu gözlükler çocukların cildinin yetişkinlere göre daha ince olmasından dolayı emilimin daha çok olacağı unutulmamalıdır.

Sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek dileğiyle...Organickid Ailesi.

Yorumunuzu bırakın