750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUĞUM BENDEN AYRILMA KORKUSU YAŞIYOR!

Annesi banyoya ya da tuvalete girse dahi kapının önünde bekleyen çocukların varlığını hem biliyor hem de duyuyoruz. Böyle çocuklar annelerinin dışarı çıktıklarında bir daha geri dönmeyeceği endişesi yaşıyor. Peki çocuk neden böyle bir hissiyat içerisine giriyor?

Çocuklarda bir yaşından sonra anneden ayrılma endişesi sık olarak görülüyor. Bırakın annenin bir işi için dışarı çıkmasını, evin herhangi bir odasında kendisinden ayrı kalması dahi sorun haline geliyor. Annesinin gözünün önünden ayrılmasına tahammülü olmayan çocuk ağlayarak tepki gösteriyor.

Çocuklar 14-15. aydan itibaren kendini ortaya koyma ve istek duygusunun varlığını keşfeder. Anneden ayrılmak istememe duygusu onuın ayrılıkla başa çıkabilme yöntemidir ve aslında normal bir davranış şeklidir. Özellikle iki yaşına gelmiş çocuğun annesinden ayrı kalma endişesi onun sağlıklı gelişiminin göstergesidir ve normal bir durumdur.  Normal olması ciddiye alınmayacağı anlamına gelmesin, zira o sırada çocuk yoğun bir duygusal zorlanmayı ve sıkıntıyı yaşar. Bu zorlu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için ailenin doğru yaklaşımı belirleyici olacaktır.

Çocuğuma bu süreçte nasıl yaklaşmalıyım:

Çocuğunuzun zorlu ve yoğun duyguları yaşadığı bu süreçte ayrılma durumunu önceden söylemeli ve onu hazırlamalısınız. Mesela herhangi bir işiniz için dışarı çıkacaksanız ve o da başka birinin yanında kalacaksa birazdan geleceğinizi söyleyin. Döndüğünüzde sizinle birlikte yapmaktan keyif aldığı şeyi yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Ama bu arada ağlamalarına hazırlıklı ve sabırlı olun. Hemen döneceğinize söz vererek ve ayrılma anını çok uzatmadan uzaklaşın. Döndüğünüzde çocuğunuza verdiğiniz sözde durduğunuzu hatırlatmanız onun size güveni açısından çok önemlidir. Gelecek yıllarda sizinle arasındaki güven duygusunun temelini oluşturacaktır.

Bu süreci atlatmakta, çocuğunuzdan ayrılırken onu bıraktığınız kişinin yaklaşımı da çok önemlidir. Çocuğu yumuşak ve güven dolu bir ses tonuyla teskin etmeli, sevgisini göstererek sarılmalı ve annesinin döneceğini anlatmalıdır. İlgisini çekecek bir aktiviteyle ona hoş vakit geçirtmeye çalışmalıdır.

Büyük hatalardan biri çocuğa fark ettirmeden ayrılmaktır, çünkü bu davranış sizin onu bırakacağınız hisini pekiştirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Çocuğunuzun güven duygusunu kırmayan mutlu ve güvenli çocuklar yetiştirmek dileği ile...

Organickid Ailesi

Yorumunuzu bırakın