750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BİR BAĞIMLILIK HİKÂYESİ: EMZİK KULLANIMI

Her insan yavrusu emme refleksi ile doğar. Anne memesinin yanı sıra parmağını hatta yumruk şeklindeki elini emer. Bebeklerin doğasında olan emme dürtüsü, onlar için beslenmeden başka rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Emmenin bebeklerde güven ihtiyacını karşıladığını belirten uzmanlar,emzik kullanımında dikkatli olunması gerektiğini belirtiyorlar. Emzik kullanımı konusubda pediatri uzmanlarının net bir görüşü yoktur, artıları eksileri vardır.Emzik kullanımı tamamen sizin vereceğiniz bir karardır.Erken başlanan emzik, bebeğin anne sütünü emmesini engelleyebilir. Bunun yanısıra Amerikan Pediatri Akademisine göre uyku sırasında verilen emziğin Ani Bebek Ölümü Sendromunu önlediği bir gerçek. Anne memesini emmek emzik ya da biberon emmekten farklıdır. Doğduğunun ilk haftalarında emzik verilirse annesinin memesini emmekte sorun yaşayabilir. Uzmanlar, sütünüzün yeterli seviyeye gelene kadar ve emmeyi iyice kavrayana kadar emzik verilmemesini önermektedir.

Emziğe ne zaman başlayabilirsiniz?:

Bebeğiniz iki emzirme arası, tok olduğu halde mızmızlık yapıyor ve emme isteği içinde olduğunu hissediyorsanız emzik kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu onu rahatlatacak ve emme ihtiyacını karşılayacaktır.

Doğru Emzik  Seçimi:

Doğru emzik seçmek önemli bir konudur.Araştırmalar en doğru emziğin yassı, ince, uzun ve eğilip bükülecek kadar yumuşak olanın uygun ulduğunu gösteriyor. Emziği emmeye başladığında, aldığında ağız boşluğuna temas eden yüzeyinin geniş  olması damaktaki oluşacak basıncı enaza indirger. Böylece uzun süreli kullanımların  yan etkilerini azaltabilirsiniz.

Bebeğinizi Emzik Bağımlısı Olmaktan Nasıl Kurtarabilirsiniz?:

Anneleri en çok rahatsız  eden konulardan biri de  emziğin bağımlılığa dönüşmesidir. Bazı uygulamalarla bunun önüne geçmek mümkün.

  • Her ağladığında emzik vermeyin, böylelikle emziksiz de sorunlarına dayanabilme ortamı yaratmış olursunuz.
  • İlk aylardan itibaren emzik kullanımını azaltabilir ve bağımlı hale gelmesini önleyebilirsiniz.
  • Emzik üzerinde bazı değişiklikler, şekil bozuklukları yapabilirsiniz, böylece bebeğin eskisi kadar emmekten zevk almasını engelleyebilirsiniz.
  • Emzik kullanma süresi mümkün olduğunca kısaltın. O sürede ilgisini keyif alacağı başka şeylere yöneltin.( şarkı söyleyebilir sevdiği bir yiyeceği verebilirsiniz)
  • Düzenli uyuması ve belli aralıklarla beslenmesi emziğe olan ihtiyacını azaltacaktır.
Yorumunuzu bırakın