750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BIRAKIN ÇOCUKLAR KIPIR KIPIR OLSUN!

Çocuğum otur, yapma, bağırma, etrafı kirletme, odanı topla, koşma, oyuncaklarını etrafa saçma...vs bu komutlar uzayıp gidebilir. Sürekli bu komutları siz duysanız neler hissedersiniz?

Çocuğunuz için çevrenizden gelen yorumlarda, ne kadar akıllı, ne kadar uslu yada ne kadar da söz dinliyor şeklindeyse, mutlu olursunuz herhalde. Her anne baba için çocuğu hakkında övgü dolu sözler duymak çok hoştur, gurur duyulacak bir durumdur.

Otur deyince oturan, kalk deyince kalkan,  yapma deyince yapmayan çocuk sizce gelişimi normal olan bir çocukmudur? yoksa endişe edilmesi gereken bir çocukmudur?

Uzmanlara göre çocukların kıpır kıpır olması, merak eden, araştıran, soru soran hareketli olmaları gerekir. Bunları yaparken de haliyle ‘’yaramazlık’’ yapmaları gerekmektedir. Yine uzmanlara göre akıllı çocuk diye birşey olmadığı, yanlış eğitim verilmiş, gelişiminde yolunda olmayan birşeylerin olduğu çocuk vardır, denilmektedir.

Anne baba olarak çocuğunuzu baskıcı bir eğitimle terbiye etmek, onun karakterini değiştirmeye zorlamak çocuğu içine kapanmaya, özgüven eksikliğine kendi başına karar verme yeteneğinin gelişmemesine yol açacaktır.

Bunun yerine çocuğunuzu daha bebeklikten itibaren onu çok iyi tanımaya, dinlemeye, yeteneklerinin farkına varıp zayıf yönlerini, zaaflarını keşfetmeye yönelik yaklaşım sergilemeniz, onun kendinden emin, özgüveni yüksek, kendini ifade edebilen bir birey olarak gelişimini sürdürmeye yöneltecektir.

Bundan dolayıdır ki bırakın çocuklarınız kıpır kıpır olsunlar. Çok soru sormalarından bıkmadan cevaplamalısınız, yanlış yaptıklarında tecrübe kazanmalarına izin verip bundan ders çıkarmalarına, doğruyu kendi deneyimleriyle bulmalarına fırsat vemeli, doğru davranışlarında onları överek bu hareketlerini pekiştirmelisiniz.

Neşeli kıpır kıpır çocuklarla hayatın çok daha güzel olduğuna inananlardanız...

Organickid Ailesi.

Yorumunuzu bırakın