750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEŞİK SEÇİMİNDE GÜVENLİK FAKTÖRÜ

Bebeğinizin doğumu ile birlikte hastaneden eve geldiğinizden itibaren bebeğiniz ilk altı ay sizinle aynı odada ama kendi beşiğinde yatmasının gerekli olduğunu belirten uzmanlara göre bebeklerin anne koynunda yatmaması ve bunun birçok tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirtiyorlar.

Elbette ki bebeğin gelişimi için sağlıklı ve deliksiz bir uyku uyuması çok önemlidir. Ancak uyumanın dışındaki zamanlarını geçireceği beşiğinin güvenliği de bir o kadar önemlidir. Bebekler doğumdan itibaren annesinin her an gözetiminde olması gerektiğinden özellikle ilk altı ay annesinin yanında kendi beşiğinde uyumalıdır. Annelerinin koynunda yatan bebeklerde görülen ölüm sebeplerinin çoğunluğu birlikte yatmaktan kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman anneler bebeklerini kendi yanlarına yatırmak isterler. Eğer bu şekilde halen yatmaya devam ediyorsa dahi, bebeğinizin yatağını ayırmakta gecikmiş sayılamazsınız, ten kokunuzun sindiği bir çarşafı beşiğine serdiğinizde kısa zamanda alışacak o da siz de rahat edecektir.

Doğru bilinene yanlışlardan biri de sırt üst yatırılınca kafası düz olur inanışıdır. Bebek kendi beşiğinde sırtüstü yatırılmalı ve pozisyon değişikliği için müdahale edilmemelidir. Zaten kendisi başını otomatik olarak sağa sola başını çevirecektir.

Bebek beşiği seçiminde güvenlik ön planda olmalı dedik ya, işte bunun için olması gereken tüm kriterler şöyle olmalıdır:

  • Güvenlik
  • Konfor
  • Taşınabilirlik
  • Fonksiyonellik
  • Fiyat

Bebeğin yatağı gözetim yapmanıza uygun yani taşınabilir özellikte olmalıdır. Hafif malzemeden üretilmiş olanları tercih ettiğinizde taşıma işi kolaylaşacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey beşiğin hafif olmasından dolayı yapısının devrilmeye müsait olup olmadığıdır. Bu nedenle taşınabilir beşik alırken malzeme, montaj ve duruş kalitesine çok dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca beşiğin iç yan kısımlarının koruma minderleriyle kaplanması, parmaklıklarla yaşanabilecek olası sorunları önlemek açısından çok önemlidir.

Bebeğinizin yatağına oyuncak, gereksiz süslemeler veya işlevsiz yastıklarla doldurmamaya özen göstermelisiniz. Üzerine örteceğiniz battaniye pike örtülerin hava sirkülasyonuna izin veren cinsten olması da sağlığı açısından önemli bir konu olup ağır yorganlar kullanmaktan kaçınmalısınız.

Organickid  Ailesi…

Yorumunuzu bırakın