750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEKLERDE YAZ İSHALİNE DİKKAT!

Yaz aylarında özellikle bebeklerde sıkça görülen ishale karşı anne baba olarak dikkatli olmak gerekiyor. Yaz aylarının en keyifli aktivitelerinden olan havuzda  serinlemek beraberinde ishal riskini de getiriyor. Uzun süre havuzda vakit geçirmek bu riski daha pekiştiriyor.

Toplum sağlığını da yakından ilgilendiren havuzun hijyen koşullarının iyice araştırılarak bebek yada çocukların yüzmesine izin vermek gerekiyor. Şayet çocuğunuzun ishal olması halinde gereken tedavi uygulanıp geçtiğini düşünerek havuza girmesine izin verdiğinizde, havuzdaki diğer kişiler için tehdidin devam ettiğini söyleyen uzmanlar virüsün yayılmaya devam edeceğini bunun için 10 -12 gün kadar bir zamanın geçmesini beklemek gerektiğini belirtmekteler.

Yaz aylarında havanın sıcak olmasından dolayı gıdaların çabuk bozulması mikropların çoğalması açısından uygun ortam yaratması ve vücuttan terleme yolu ile atılan tuz miktarında artış olması kişilerin özellikle de bebeklerin yaz ishaline yakalanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu durumda hijyen koşullarının temiz su tüketmenin önemi hayati değer taşımaktadır.

Yaz ishali geçiren bebeklerde iştahsızlık, karın ağrısı, kusma, hafif ateş, kilo kaybı görülebilir. Enfeksiyon atlatılınca bu bulgular kendiliğinden kaybolur. Tabi ki tüm bu olumsuzlukların olmasına izin vermemek ve ishalden korunmak en iyi tedavi yöntemidir.

Peki ishalden korunmak için nelere dikkat etmek gerekir?:

  • Bebeğinizi ishalden koruyacak en iyi besin anne sütüdür. Bu süreçte anne sütüne devam edilmelidir.
  • Dışkısının temizliği çok iyi yapılmalı,elleri sık sık akan suda sabunla iyice yıkanmalıdır.
  • Özellikle süt ve süt ürünleri tüketimine özen göstermelisiniz zira bu ürünler mikropların üreyebilmesi için çok elverişli ortamlardır.
  • Çiğ yenen sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır.
  • Sosis, tavuk, et balık gibi ürünlerin tüketimi çok önemlidir. Taze olmalarına dikkat etmek gerekir.
  • Bebeğinizin beslenmesinde sıvı tüketimine çok özen göstermelisiniz. Gün içerisinde içebildiği ölçüde sık sık ve azar azar bol su tüketmesi ishale karşı kalkan oluşturacaktır.
  • Bebeğinizi yaz aylarında çok yağlı beslemekten kaçınmalısınız.
  • İshal olduğu dönemde lifli gıdalardan uzak durarak sıvı tüketimini ağırlıklı tutmalısınız. Karbonhidrat ve protein tüketiminde değişikliğe gidilmesine gerek yoktur.
Yorumunuzu bırakın