750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEKLER NEDEN AĞLAR?

Tüm canlıların içinde yalnızca insan yavrusu tam olgunlaşmadan anne karnından çıkar. Bebek beyni henüz gelişme sürecinde olduğundan tek başına üstesinden gelemediği bedensel ihtiyaçlarının karşılanmasında sizden yardım isteme şekli ağlamayla mümkün olur.

Bebekler ihtiyacı olan her konu için ağlamaya programlanmış minik sevimli canlılardır. Örneğin bir hayvan yavrusunun ağladığına şahit olan yoktur. Bebeklerin ağlamasının birçok nedeni olabilir. Ciğerlerini geliştirmek için ağlamasından tutun da sizi kontrol etmek ya da gazından rahatsız olmasına kadar birçok sebebi olabilir. Onu birşeylerin rahatsız ettiğinin mesajı ağlama yoluyla verilir.

Bebekler birçok açıdan farklı canlılardır. Fiziksel görünüşlerinden işletim sistemlerine varana kadar yetişkinlerden farklıdırlar. Mesele yetişkin bir insanın ağlama nedeni ile bir bebeğin ağlamasının sebebi birbirinden çok farklı olabilmektedir.

Bebekler için ifade şekli; beyazla siyah arasında gidip gelir arada gri alan yoktur. Keyifli sevinçli karnı tok gazı yoksa mutludur gülücükler dağıtır bu onun beyazıdır. Sıkıntılı huzursuz aç ya da gazı varsa bu durum onun silahıdır ve ağlama seremonisi başlayacaktır demektir. :)

Yeni doğmuş bir bebeğin ağlama nedeninin başında yeteri kadar süt alamıyor olması gelir. Kuvvetli emme içgüdüsüyle dünyaya gelen bebek karnı tok olsa dahi emme refleksiyle tatmin olmak ister. Memeden ya da emmeden uzak kalan bebeğin başvuracağı çözüm yöntemi ağlamadır.

Ağlayan yeni doğmuş bebeğin o kadar çok ağlama nedeni vardır ki; gaz sancısı belki de en son neden olabilir. Bunun için hemen ilaca sarılmak yerine karnını iyice doyurmak daha doğru olacaktır.

Bebeğin emme sırasındaki ısrarlı ağlaması çok fazla hava yuttuğu ve bu sebeple gazlandığı anlamına gelir. Barsakları hareketlenir ve sancılı bir durumu oluşur. Bu yutulan havanın çıkarılması bebeği rahatlatarak sakinleştirir. Hatta gazı çıkarıldıktan sonra karnı sıcak tutulup ısıtılırsa daha da rahatlayacak ağlamayı kesecektir.

Özellikle bebeğin doğumundan sonraki ilk aylarında ağladıkları her zaman yanlarında olmak gerekir. Yeni doğmuş bir bebeğin ağlamayla kaybettiği kontrolünü yeniden bulabilmesi için size ihtiyacı vardır. Sizin onu sakinleştirmeniz ve olası ihtiyaçlarına cevap vermeniz gerekmektedir.

Yorumunuzu bırakın