750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEKLER NE ZAMAN SU İÇMEYE BAŞLAMALI?

Suyun hayat kaynağı olduğunu, her canlı için hayati değerde olduğunu bilmeyen yoktur. Ve her canlının su ihtiyacı kendine vücuduna göredir.

Bebeklerin ne zaman su içmeye başlaması konusunda ise herkesin genellikle kendi doğruları vardır. Biz bu yazımızda uzmanların ifadelerinden yola çıkarak ve en doğrusunu aktararak; Bebeğin ne zaman su içmesi gerekir? Emme dönemindeki bebeklere su verilmeli mi? Bebeğin anne sütü alırken suya ihtiyacı var mı? Bebeğe su verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğine? Gibi soruların cevaplarını vererek sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Dedik ya bir canlı için su hayati değerdedir diye, bebeğin de tabii ki suya ihtiyacı vardır. Anne sütü denilen büyülü besin bebeğin su dahil, tüm ihtiyaçlarını ilk 6 ay karşılayacak formüle sahiptir. Ama bu durum anne sütü alan bebekler için geçerlidir. Çeşitli nedenlerle anne sütünü alamayan bebeklerin su ihtiyaçları dışarıdan karşılanmak zorundadır. Çünkü en kaliteli bebek mamaları su içeriğine sahip olsalar da belli oranda bebeğe su takviyesi yapılmalıdır.

Bebeğiniz anne sütü alıyor ve ilk ayını da doldurdu diyelim. Sizde doktorunuzun önerisiyle ek gıdalara başladınız, işte o zaman bebeğinize su vermeye başlayabilirsiniz.

Bebeğin anne sütünün dışında aldığı ek gıda miktarı, kıvamı ve katılık oranı arttıkça sıvı ihtiyacı da ona göre artacaktır. En sağlıklı sıvı kaynağı su olduğuna göre bebeğe en temiz, hijyen koşullara sahip ve diğer sağlık koşullarına uygun su vermelisiniz.

Peki diğer sağlık koşularına sahip su derken neyi kastediyoruz, hemen söyleyelim; İçireceğiniz suyun taşıdığı elektrolit yükü çok önemlidir. Bebeğinize vereceğiniz suyun her koşulda temiz ve mikropsuz olduğundan emin olmalısınız.  Ayrıca düşük mineralli su olmalıdır. (Bebekler için özel hazırlanmış sudan faydalanabilirsiniz) Bebeklerin böbrek fonksiyonları henüz gelişmediğinden düşük sodyumlu su vermek gerekir. Gerek mama hazırlarken gerekse sadece su verirken, kokusu ve tadı nötr olan su vermelisiniz. İlk gelişen duyuların koku ve tat alma olmasından dolayı, içireceğiniz veya kullanacağınız su, mamanın tadında değişikliğe sebep olmamalı ve bebeğinizi sudan uzaklaştırıcı bit tat taşımamalı. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, bebeğinize vereceğiniz suyun güneş altında beklememiş olmasıdır.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek dileği ile...

Organickid Ailesi..

Yorumunuzu bırakın