750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Bebekler Nasıl Yıkanır?

Bebeklerin herkes tarafından kabul edilen çok önemli bir özellikleri vardır; kesinlikle benzersiz bir kokuya sahip olmaları! Bebek kokusu, bu kokuyu alan büyüklere huzur verirken, bu taptaze kokunun sahip olduğu cildin de iyi korunması gerektiğini büyüklere hatırlatır.

Bebeklerin temizliği için şart olan ancak anneleri bir miktar tedirgin eden bebeğe banyo yaptırmak konusu, özellikle de bebeğin ilk banyosu ise anneleri zorlayacakmış gibi görünür ama panik yok! Sistemli ilerleyerek, bebeğinizin banyosunu rahatlıkla yaptırabilir ve o yumuşacık kokunun daha da güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğe banyo yaptırmak için öncelikle malzeme hazırlığınızı tamamlamalısınız. Kullanacağınız her şey elinizin altında, hazır bulunmalı. Özellikle bebeğinize ilk kez banyo yaptırıyorsanız su ile uğraştığınız sırada bir eksik olduğunu fark etmeniz canınızı sıkabilir.

İhtiyacınız olabilecekleri şöyle sıralayabiliriz; emici ve kaliteli bir pamuktan elde edilmiş bebek bornozu veya havlusu, bebek bezi, bebek yağı, pişik losyonu, banyodan sonra vücut ısısını dengede tutacak pamuklu bebek giysileri, yumuşak bir tarak, bebek şampuanı ve sabunu.

Eğer bebeğinizi tek başınıza yıkayacaksanız mutlaka küvete monte edilebilen bebek filelerinden yararlanın. Böylece bebeğinizi taşırken bir destek almış olursunuz ve daha hızlı hareket edebilirsiniz. Bebek küvetini bel hizanıza almanız hareket kabiliyetinizi artırır ve daha az eğilmenizi sağlar.

Bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığı çok önemlidir. Bu su ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ısıya sahip olmalıdır. Bebek banyosunda ideal su sıcaklığını elde etmek için hala geleneksel yöntemler kullanılabiliyor. Dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edebilir ve yanmadığınız ancak üşütmeyecek ılık bir su kıvamını sağlayabilirsiniz.

Bir bebek için banyoya en uygun zaman, midesinin çok fazla baskıya uğramayacağı zamandır. Bebeğinizi mama yedirir yedirmez yıkarsanız, banyo maceranız bebeğinizin kusması ile sonuçlanabilir. Tam tersi olarak aç iken banyoya giren bir bebek de kesinlikle huzursuz olur. Ne aç ne de tok olduğu zamanları seçmelisiniz.

Bebeğinizi yıkarken yüz üstü tuttuğunuzda tüm vücuduna doğru destek verdiğinizden ve bebeğin öne kaymayacağından mutlaka emin olun. Asla gözünüzün önünden ayırmayın ve kesinlikle yalnız bırakmayın. Bebeğinizin başından su dökerken, burnuna ve ağzına su kaçmaması için yavaş hareketlerle ilerleyin. Aniden dökeceğiniz su bebeğinizi korkutabilir ve banyo sırasında huzursuz hissetmesine sebep olabilir.

Eğer bebeğinizin ilk banyosunu yaptıracaksanız, doğumdan sonraki 24 saati tamamladıktan sonra uygun bir zamanı seçebilirsiniz. Bebeğinizin aşırı hassas cildi çok fazla yıkanmaya da reaksiyon göstereceğinden, birkaç günde bir periyotlar oluşturarak düzenli bir sistem kurabilirsiniz.

Banyodan sonra bebekler için üretilen losyon ve masaj yağları ile bebeğinize rahatlatıcı bir masaj yapabilir ve huzurla uyumasını keyifle izleyebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın