750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEKLER, ÇOCUKLAR TEMİZ HAVA ALSINLAR

Bebeklerin sağlıklı büyüyüp gelişebilmeleri , fiziksel ve duygusal olarak dengeli aynı zamanda yeterli düzeye erişebilmeleri için açık ve temiz havaya ihtiyaçları vardır. Açık güneşli ve temiz havada yapacakları hareketlerin olumlu etkileri bir hayli fazladır.

Uzmanlar açık ve temiz havanın kemik ve doku gelişimi için son derece gerekli olduğunu, bundan dolayı sık sık güneşli havadan bebeklerin ve çocukların faydalanmalarını öneriyorlar.

Bebeklerin rahitis denilen ve  D Vitamini eksikliğinde görülen hastalıktan korunabilmeleri için güneş ışığına ihtiyaçları vardır. (Rahitis, büyümekte olan kemikte, D vitamini eksikliğine bağlı kemiğin mineralizasyon eksikliğidir)  D vitamini, bağırsaktan kalsiyum ile beraber fosfor emilimini artırır, kemiklerde kalsiyumun depolanmasını ve mobilizasyonunu sağlar. D Vitamininin ise vücutta işlem görmesi için güneş ışığına ihtiyaç olduğu malumdur.

Bebeklerin yaz günlerinde güneşin ışınlarının dik olarak geldiği zamanlarda değilde, 11 ve 15 saatlerinin dışında kalan zaman diliminde  güneşten faydalanmaları uygundur ve ilk güneşlendiği günün zamanı kısa tutup gittikçe artan zamanla güneşlendirmelidir. Çocuklar için trafiğe kapalı park ve bahçelerde açık ve temiz havanın muhteşem etkilerinden yararlanmaları için zaman buldukça imkan yaratılmalıdır.

Daha derinlemesine inip açık ve temiz havada güneş ışığının bebek ve çocuklar için mucizevi dokunuşlarına birlikte bakalım:

  • Fiziksel gelişimleri için gerekli olan D Vitamini ihtiyaçlarını karşılarlar.
  • Açık havada taze oksijen alırlar.
  • Açık ve geniş alanda istedikleri gibi hareket etme özgürlüğünü yaşarak özgüven pekiştirmesi yaparlar.
  • Evde kısıtlanan seslerini istedikleri gibi kullanır , bağırarak kahkahalarla açık havanın tadını çıkarırlar.
  • Doğadaki olayların, otun böceğin farkına varırlar. Bir karınca yuvasını keşfederek onları oyununa dahil edip hayal dünyasını geliştirme imkanı yakalarlar. Aniden yağan yağmurun toprakta oluşturduğu kokuyu hissederler. Bir arının çiçekten bal almasına şahitlik edebilirler. Bir kedi yavrusunu izleyip onun oyununa katılabilir, onunla koşturarak hayvanlarla iletişim kurma yolunda ilk adımlarını atabilirler. Kısacası açık hava ve doğanın, dünyayı keşfetme yolunda katkılarına olanak tanımış olurlar .

Organickid Ailesi...

Yorumunuzu bırakın