750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

BEBEKLER İÇİN BESLEYİCİ BİR ALTERNATİF: ESMER PİRİNÇLİ ORGANİK MAMA TARİFİ

Beslenme düzeninde yapılacak ufak değişiklikler, hayatınıza beklenenden çok daha fazla iyilik getirebilir. Alışkanlıkları değiştirerek hayatınıza yenilerini yerleştirmek için yola bebeğinizle birlikte çıkabilirsiniz. Böylece kendiniz için daha sağlıklı bir beslenme planı çizerken, yola henüz yeni başlamış bebeğinizin de sağlıklı bir başlangıç yapmasını sağlayabilirsiniz.

Alışkanlıkları değiştirmeye, mutfağınızda en çok kullandığınız besinlerden biri, pirinç ile başlayabilirsiniz. Beyaz pirinç yerine tercih edebileceğiniz kepekli pirinç, diğer adıyla esmer pirinç daha iyi beslenmeye başlamada hem sizin hem de bebeğiniz için önemli bir adım.

Esmer pirinç, son yıllarda popülerliği artan ve lezzetiyle de birçok kişi tarafından tercih edilen bir besin. Uzmanların da beslenme planlarında olmasını tavsiye ettiği esmer pirincin sahip olduğu besin değerleri, vücuda birçok yönden fayda sağlıyor.

Esmer pirinç, vücut için çok yararlı olan manganez içerir. Manganez, hem sinir sisteminin sağlıklı gelişimine yardımcı olur hem de antioksidan olarak vücudu dış etkenlerden korur. Hormonların gelişimi ve sağlığının devamlılığını sağlayan manganez aynı zamanda kolesterolün dengede kalmasını da sağlayan önemli bir mineraldir.

Yüksek oranda lif içeren esmer pirinç, açlığın kontrol edilmesinde ve vücudun yağ oranının dengede tutulmasında önemli bir yere sahiptir. Üstelik esmer pirincin içinde bolca bulunan selenyumun DNA sentezinde oynadığı aktif rol, tiroid kanseri ve kolon kanseri gibi kanser türlerinin önlenmesinde de büyük yarar sağlar. Magnezyum içeriği ile kalp sağlığına da etki eden esmer pirinci, hem kendi yemeklerinizde kullanabilir hem de bebeğinize püre halinde sunabilirsiniz.

Bebekler İçin Esmer Pirinç Püresi:

Malzemeler:

Yarım su bardağı organik esmer pirinç

Yarım su bardağı su

Esmer Pirinç Püresi Hazırlanışı:

Yarım su bardağı esmer pirinci, baharat değirmeni veya blender’a yerleştirin. Yerleştirdiğiniz pirinci 45 saniye ile 1 dakika arası bir süre kadar öğütün.

Yarım su bardağı suyun içine, toz haline gelen esmer pirinçten 2 yemek kaşığı kadar serpiştirin.

30 saniye kadar karıştırın. Karışım haline geldikten sonra topakları dağıtmak ve karışımı kremsi bir kıvam haline getirmek için 4-5 dakika kadar çırpın.

Pekmez, muz püresi, elma püresi gibi ek lezzetler ile birleştirerek bebeğiniz için sağlıklı ve lezzetli bir öğün yaratabilirsiniz.

Dilerseniz, blender veya baharat değirmeniyle daha fazla esmer pirinç öğütebilir ve daha sonraki mamalar için pratik bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz. Böylece tarifiniz için öğütülmüş esmer pirinciniz her zaman hazırda bulunacaktır.

Yorumunuzu bırakın