750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEKLİ EVİN HİJYEN KOŞULLARI

Daha bebek doğmadan ebeveynlerin kaygıları arsına hijyen konusu yerleşiverir. Evde nasıl kurallar uygulanmalı, nelere dikkat etmeli, aman bebeği kimse öpmesin gibi konular havalarda uçuşur. Yaşanılan çevrenin etkileri, yetişkinlerde nasıl etkiliyse bebekte çok daha etkilidir.

Bebeğin doğumuyla birlikte evdeki trafiğin artması ebeveynleri telaşlandırarak hijyen kuralları abartılarak uygulanır. Mesela evcil hayvanı olan aile hemen ondan kurtulma yolları arar. En kuvvetli temizleyici ürünler kullanılır. Kapı pencere açmakta tereddüt yaşanır zira bebeğin üşüteceğinden korkulur. Adeta bebek fanusa konarak yaşatmaya çalışılır.

Bebeği hastalıklardan korumak için evdeki hijyen kurallarına dikkat ederken aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü aşırı hijyen koşullarının başka hastalıkların davetçisi olduğunu unutmamak gerekir. Yapılan araştırmalara göre astım gibi alerji hastalıklarının görülme sıklığının nedenleri arasında aşırı hijyen kuralları da yer almaktadır. Bu nedenle çocukları temiz hava ve doğal ortamlarda yetiştirilmeye çalışılmanın daha doğru olduğunu belirten uzmanlara göre dikkat edilmesi gereken ‘’doğru’’ hijyen kurallarını şöyle sıralamaktalar:

  • Hapşırma, öksürme ile havaya karışan mikroplarla ya da yiyeceklerin iyi yıkanmamasıyla veya ortak kullanılan eşyalara iyi yıkanmamış ellerle dokunulması sonucunda bulaşıcı hastalıklar bebeğe geçebilir. Bu nedenle ev, sık sık havalandırmalı ev halkının kişisel temizliğine dikkat etmesi gerekir.
  • Hasta kişilerle bebeğin teması önlenmelidir.
  • Evdeki eşyaların özellikle halı kilim gibi olanların toz tutmayanlardan seçilmesi önemlidir.
  • Evde yerlerin silinmesi rutin olarak yapılmalı, ağır kimyasal içeren temizleyicilerden kaçınarak sabun içerikli olanlar tercih edilmelidir.
  • Temiz su kullanmak son derece önemlidir.
  • Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı ve et türü yiyeceklerle birlikte çok iyi pişirilmelidir. Paraziter hastalıkların bir kısmı iyi pişmemiş etler ve iyi yıkanmamış sebzelerden bulaşmaktadır.
  • Kıl kurdu gibi parazitler tırnak diplerinde taşınan yumurtalar, yüksek sıcaklıkta yıkanmamış iç çamaşırları ve çarşaflar ile bulaşabildiğinden bunlara çok dikkat etmek gerekir.
  • Bebeğinizin ya da çocuğunuzun tırnaklarını kısa kesmeye dikkat ederek el yıkama alışkanlığı kazandırın.
  • Çarşaf ve iç çamaşırlarını ütüleyerek mikrop barındırmasını önleyin.

Bu ve bunu gibi birçok detayın bulunduğu hijyen konusunu doğru uygulayarak bebeğinizin sağlığını garanti altına almalısınız.

Organickid Ailesi..

Yorumunuzu bırakın