750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek odası dekorasyonu, hem annelerin hem de bebeklerin konforu ve güvenliğini sağlayabilmek için, ebeveynlerin üzerinde dikkatle düşünmesi gereken konuların başında geliyor. Özellikle ilk kez çocuk sahibi oluyorsanız, bu konuda yeterince bilgi sahibi olmayabilir; zevklerinizi ve beğenilerinizi ön planda tuttuğunuz dekorasyon fikirleriyle, kullanışlı ve pratik olmaktan uzak bebek odaları dekore edebilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonu söz konusu olduğunda öncelik bebeğinizin ve sizin rahatlığınız; yine de odayı çocuğunuzun da seveceği ve keyifle vakit geçireceği bir yer haline dönüştürmek oldukça önemli. Çünkü çocuğunuz belirli bir yaşa gelip kendi tarzını ve beğenilerini keşfedene kadar bu oda onun odası ve vakit geçireceği alan olacak.

Eğer bebeğinizin odasını ne şekilde dekore edeceğinize dair fikirleriniz henüz net değilse; bu konuda size yol gösterebilecek önerilerimize göz atmanızda fayda var.

Bebek Odası Dekorasyonuna Başlarken

İlham alın

Dekorasyon söz konusu olduğunda, işe ilham almakla başlayın. Fikirlerinizi uygulamaya dökmeden önce araştırma yapın ve dekorasyon fikirlerinizi geliştirin. Bu konuda özellikle Pinterest, Instagram gibi sosyal medya kanalları, arama motorları, ev dekorasyon blogları ve dergiler size yardımcı olabilir.

Plan yapın

Gerekli araştırmaları yapıp bebeğiniz için nasıl bir oda istediğinize karar verdikten sonra; sahip olduğunuz alan, bebeğinizin cinsiyeti, kişisel zevkleriniz gibi konuları ön planda tutarak kendinize basit bir plan çıkarın. Bu noktada odanın büyüklüğü, odayı boyamak istediğiniz renk, ihtiyacınız olan mobilyalar, eğer belirlediyseniz bir dekorasyon teması ve neyi nereye yerleştireceğiniz gibi konuları düşünmüş olmanızda fayda var.

Bebek Odası Dekorasyonu Organickid 3

Bebek Odası Dekorasyonu Organickid 2

Mobilyalarınızı seçin

Mobilyalar, dekorasyonun ana parçaları ve sahip olduğunuz alanda en çok yer kaplayan parçalar olduğu için; dekorasyona mobilyalarınızı seçmekle işe başlayabilirsiniz. Bu noktada önceliği odada en çok kullanacağınız ve en fazla yer kaplayacak ürüne vermenizde fayda var. Bebek odası söz konusu olduğunda bu parça beşik olacaktır.

Temizlik yapın

Bebeğiniz için dekore edeceğiniz odanın hijyeni oldukça önemli. Bu nedenle, mobilyaları satın alıp yerleştirmeye başlamadan önce, odayı yeniden boyamak ya da duvar kağıtlarını değiştirmek mantıklı bir adım olacaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra, mobilyalarınızı yerleştirmeden önce odayı birkaç gün kurumaya ve havalandırmaya bırakmayı ihmal etmeyin.

Eksikleri tamamlayın

Temizlik ve boya işlemleri tamamlandıktan sonra; temel ihtiyaçlar arasında yer alan beşik gibi mobilyaları yerleştirin. Bu maddeler tamamlandıktan sonra, odanın dekoratif ve kullanım açısından gerekli, dolap, aydınlatma seçenekleri, bez değiştirme masası, kitaplık, oyuncak dolapları, depolama malzemeleri gibi diğer eşyalar için araştırmalara başlayın. Gerekli olan eşyaların listesini hazırladıktan sonra odanızın ölçüsünü alın ve eksiklerinizi tamamlayın.

Bebek Odası Dekorasyonu Organickid 4 Bebek Odası Dekorasyonu Organickid 5

Dekoratif öğeler ekleyin

Odada gerekli tüm malzemeleri tamamladıktan sonra, sıra en keyifli bölüme geldi: dekoratif dokunuşlar. Bu noktada odayı renklendirecek, hareket katacak, çocuk odası hissini yaratacak ve belirlediğiniz temaya uygun hale getirecek tüm dokunuşları yapın. Odayı halılar, perdeler, askılar, fotoğraf ya da posterlerle süslemek gibi.

Gözden geçirin

Dekoratif dokunuşları da tamamladıktan sonra, ilk aşamada yaptığınız listenin yardımıyla bir eksiğiniz kalmadığına emin olun.

Bebek odası dekorasyonu konusunda belirtmemiz gereken birkaç önemli nokta daha var;

  • Hem bebeğinizin rahatça hareket edebilmesi, hem de sizin için pratik kullanım sağlaması açısından odayı çok fazla eşya ile doldurmayın.
  • Perde satın alırken, mümkünse yere değmeyen, pencerenin altında biten seçimler yapın. Uzun perdeler hem çocuğunuzun dikkatini çekerek perdeyle oynama isteğini arttıracak, hem de kolayca toz toplayacaktır.
  • Oda dekorasyonunun evinizin diğer tüm alanlarında olduğu gibi zamanla değişeceğini ve gelişeceğini unutmayın. Bazı şeyleri eksikliğini hissettiğinizde tamamlayabileceğinizi ya da çok beğenerek satın aldığınız şeylerin aslında gereksiz olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Oda dekorasyonunuzdaki halı, duvar kağıdı gibi ana elementlerin toz tutmayan, sağlıklı materyallerden yapılmış, gerekli yumuşaklıkta ürünler olmasına dikkat edin.

Görsel kaynak: Pinterest

Yorumunuzu bırakın