750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Bebek Masajı

Bebeğinize masaj yapmak onu hem rahatlatır hem de büyümesine yardımcı olur. Masaj, doğduğumuzdan andan itibaren en büyük düşmanımız olan stres hormonunun kan damarlarındaki dolaşımını azaltarak bebeğinizi sakinleştirir. Onunla güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur.

Bebekler anne rahminin içindeki suyun ve yumuşak dokunun içinden, sert ve hareketsiz bir yatağa geçiş yapmış olurlar. İlk 3 ay boyunca da el ve kol hareketlerinin haricinde hareket edebilme ve dönebilme yeteneğine sahip değildirler. Bu nedenle ilk aylarında sık yapılan bebek masajı, onun hem fiziksel hem de motor hareketlerinin gelişimi için önemlidir.

Bebeğin en gelişmiş duyusu, “dokunma” duyusudur.  Dokunma duyusu, bebeklik döneminde çocuğun çevresini algılamasında çok önemlidir. Bebek kendisine dokunulduğunda, kucaklandığında çevresi ile ilişki kurar ve gelişimi desteklenir. Anne-babaların bebekleriyle iletişim kurmada kullanabilecekleri yollardan biri, bebek masajıdır.

Bebek masajının yararları neler;

Kas, sinir ve iskelet sisteminin, sinir-kas koordinasyonunun gelişimini destekler. Reflekslerinin ve kaslarının gelişiminde önemlidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bebeklik çağında sıklıkla görülen nezle, grip gibi enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır. Fakat masaj kan dolaşımını artıracağından, bebeğinizin vücudunda bir enfeksiyon var ise masaj tehlikeli olabilir. Çünkü masaj enfeksiyonun hızla yayılmasına sebep olur.

Masaj, doğal ağrı kesici olan endorfin hormonunun salgılanmasını artırarak, bebeğin ağrısını hafifletir. Ağrı hissettiği zamanlarda gaz ağrısı, diş çıkarırken olan ağrılar gibi…

Uykuya geçişini kolaylaştıracak bir ritüeldir ve uykusunu derinleştirir.

Besinlerin emilimini hızlandırır ve iştahlı olmasını sağlar.

Bebeğin anne ve babasıyla iletişimini ve bağını güçlendiren, birlikte geçirdikleri zamanı eğlenceli ve kaliteli kılan bir zaman dilimidir.

Anne ve bebek arasındaki ten teması “prolaktin” (süt hormonu) yapımını uyararak, süt üretimini arttırdığı gibi, anne-bebek bağlanma sürecini ve emzirmeyi uyumla ve başarıyla yapmasını sağlar.

Dokunma duyusu, bebeğe güvende olduğu hissini verir. Gerginlik, endişe ve korkuyu azaltır, sakinlik ve rahatlama sağlar. Annenin güvenini artırır ve hissettiği huzur bebeğine de yansır.

Nasıl masaj yapmalıyız?

Bebeğin vücudundaki her bölge için ayrı bir masaja ihtiyacı vardır. Her bölgesi gelişim evresinde olup ayrı özen gerektirmektedir.

 

Yüz masajı: Elinizin başparmağı bebeğin iki kaşının arasından alına doğru kaydırılır. Bu manevra bebeğin sakinleşip uykuya dalmasını kolaylaştırır. Göz pınarından burun yanlarına hafif hafif parmak ucu basıncı yaparak burun kanatlarına kadar inilir. Sinüsleri açar ve bebeği rahatlatır. Bebeğin alt ve üst dudaklarını sanki gülümsetiyormuş gibi işaret parmaklarıyla elmacık kemiklerinin altından çekerek, çene eklemine gelinip, parmak uçlarıyla dairesel hareketler uygulanır. Emmekten yorulan dudak, yanak kaslarını rahatlatır.

Göğüs masajı: Eller göğsün yanlarına konularak, her bir el çaprazdaki omuza hareket ettirilir (kelebek manevrası). Kol ve Bacak Masajı: Her iki kol da ellerden başlanarak omuza doğru sıvazlanır; ardından kolunu bir elimiz aşağıda, diğer elimiz yukarıda olacak şekilde el bileğinden başlayarak, hafifçe sıkarak omuz kadar yürüyüp daha derinlemesine dolaşımı uyarmış oluruz. Aynı manevralar bacaklara da uygulanmalıdır.

Sırt Masajı: Bebek, bacaklarımızın veya yerdeki battaniyenin üzerine yüz üstü yatırılır. Bir elle başından başlayıp, tüm sırtını ve vücudunun arkasını hissettirecek sıvazlamayı ayak tabanlarına kadar yapılır. Ardından ellerimizden birini itip, diğerini çekerek, sırtında enlemesine hareket ettirip; sonrasında da parmak uçlarımızla hafifçe sırtına vuruşlar yaparız. (Sırtı rahatlatır ve bedeninin farkına varır.)

Yorumunuzu bırakın