750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEK CİLDİNİN HASSAS YAPISI

Bebeklerin cildinin yetişkinlere göre daha yüksek bir nem içeriğine sahip olmasından dolayı, derileri çok ince bir su ve yağ katmanından oluşur. Bunun sonucunda kolaylıkla kuruyarak dış etkenlere karşı savunmasız kalır.

Bebek cildinin bu denli ince ve hassas olması nedeniyle bakımına çok özen göstermek gerekir. İlk kez anne olan kişilerde istemeden sorunlara neden olabilecek uygulamalar yaşayabilirler.

Peki tecrübesiz anneler bebeklerinin cildinin sağlıklı olması için neler yapmalı?

  • Terletmemeye özen gösterin

Ter kanalları yetişkinlere göre daha az çalışan bebeğinizi kalın giydirmek isiliğe yol açabilir. Kalın kıyafetler sonucunda vücudun yoğun sıcaklığa ve neme maruz kalması bebeğinizin tüm vücudunda isilik oluşmasına sebep olabilir. Terlemesine neden olmayacak, nefes alabileceği hafif ve pamuklu giysiler ile bebeğinizin cildinin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Pişikten koruyun

Bezini sık değiştirerek pişik olmasını önleyebilirsiniz. Bebeğinizin her altını değiştirdiğinizde pişik önleyici kremlerden kullanmayı ihmal etmemeli, idrarın cildine vereceği zararlardan u şekilde koruyabilirsiniz.

  • Konaktan kaçınmak

Bebeklerin yağ hücreleri henüz düzenli çalışmaması sonucunda oluşan konak, en çok saçlı deride olmak üzere alın, kaş ve dış kulakta görülür. Sarı kabuk ve kepek şeklinde olur, tedavisi için banyodan yarım saat önce zeytinyağıyla saçı yumuşatmanız ve sık dişli bir tarak taramanız yeterli olacaktır.

  • Egzamadan kaçınmak için ev tozlarına dikkat

Egzama kızarıklık, pullanma ve kepeklenmeyle kendini gösteren eden bir cilt problemidir. Aileden gelen alerjiye yatkınlık ve ciltlerinin hassaslığı birleşince bebekler egzamaya daha sık maruz kalır. Bebeğinizin cildini kurutacak aşırı kimyasal içerikli temizleyicilerden uzak durmalı ve sık nemlendirmeye özen göstermelisiniz. Evde beslenen evcil hayvanlar ve ev tozları egzamayı tetikleyebileceğinden bebeğinizin vereceği tepkiyi izlemeli ve takip etmelisiniz.

Bebeğinizin cildi bir yetişkinden çok daha ince olduğundan, korun yapısı gevşek ve savunmasızdır. Dışarıdan gelen kirletici maddelere karşı bariyer etkisi henüz gelişmemiş olup, cildin ortama verdiği tepki daha hızlı olmaktadır. Ayrıca bebeğinizi bakteri ve patojenlerden uzak tutmalı, egzamanın oluşma koşullarını engellemelisiniz.

Yorumunuzu bırakın